Stále viac a viac majiteľov domov sa rozhodnú inštalovať svoje vlastné bazény. Vlastný bazén vo vašej záhrade dáva zmysel na mnohých úrovniach: je to skvelý spôsob, ako zostať fit a zdravý, ponúka súkromný priestor pre relaxáciu a otvára množstvo príležitostí na spoločenské a rodinné väzby. Môže dokonca zvýšiť hodnotu vášho majetku.

Posedenie v drevenom altánku v horúci letný deň a potom osvieženie skokom do bazéna,no kto by si vedel predstaviť lepší relax?

Bazén je veľká investícia, ale stojí za to. Výberom kvalitného bazéna kupujete aktívum, ktoré bude trvať celý život a prinesie vám veľa zábavy.

bazén tropical sunshine https://www.najlacnejsie-altanky.sk/produkt/bazen-tropical-sunshine/

Zdravotné prínosy bazéna

Zdravotné prínosy plávania sú známe. Je to jedna z najúčinnejších foriem cvičenia, pretože zlepšuje vaše kardiovaskulárne zdravie, rovnako ako precvičí prakticky každý sval v tele. Z tohto dôvodu je vynikajúci pre zlepšenie vašej celkovej úrovne v rámci fitness a zostanete vo forme.

Kúpanie je tiež vynikajúce pre duševné zdravie, pretože pri trávení času vo vode je dokázané, že pomáha pri relaxácii a úľave od stresu, znižovaní úzkosti a pomáha vám lepšie spať v noci. To zlepšuje váš pocit pohody a umožňuje efektívnejšie zvládať stres každodenného života.

Tým, že budete mať záhradný bazén, budete viac motivovaní pravidelne si vychutnávať vodu, pretože si môžete zaplávať a relaxovať v pohodlí a súkromí na vlastnom pozemku.

bazén summer joy

Posedenie s priateľmi večer pri vínku v záhradnom domčeku,či pod dreveným altánkom či ugrilovať si nejaké špeciality v grilovacej chatke a k tomu bazén v záhrade,to je všetko investícia do našeho zdravia.

Príprava bazéna PRED SEZÓNOU

Prvým krokom je čistenie bazéna . Všetky nečistoty, ako je lístie, piesok a odpadky, by sa mali z nádrže odstrániť.

Pred napustením bazéna sa oplatí skontrolovať stav konštrukcie bazéna a vybavenia. Pri drevených bazénoch sa oplatí venovať pozornosť stavu dosiek, či nie sú prasknuté, nejavia známky nadmerného opotrebovania a či z nich netrčia montážne prvky, napríklad skrutky. Tiež sa oplatí skontrolovať stav rebríkov, či sa v skimmeri nenachádzajú nežiaduce predmety a či sú správne zaistené elektrické káble a zariadenia.

Po vyčistení bazénu očistite jeho vnútorné steny a dno prostriedkami na to určenými podľa priloženého návodu. Pred napustením vody, v ktorej sa mienite kúpať, je najlepšie dôkladne opláchnuť vyčistené vnútro bazéna a odstrániť znečistenú vodu.

Ďalším krokom je naplnenie vody a spustenie jej úpravy. Celý proces liečby pozostáva z niekoľkých etáp a bude trvať až niekoľko dní.

Fáza 1 – úprava úrovne pH vody

Každý vidí, aká je voda 😉  Čo však nevidieť, je jej reakcia a vplyv na našu pokožku, stav vody a silu prvkov bazéna.

Ideálna hodnota pH v bazénoch sa pohybuje od pH 7,0 do pH 7,4.

Podľa toho, či je pH vody v bazéne príliš vysoké alebo nízke, regulujeme jeho hodnotu špeciálnymi opatreniami pH Plus alebo pH Minus.

Správne pH vody je dôležité, pretože:

         -pri pH vyššom ako 7,4 sa účinnosť dezinfekčných prostriedkov znižuje – vtedy treba do vody pridať viac takýchto prostriedkov (napr. chlór), aby sa zachoval rovnaký baktericídny účinok.

         -podobne aj pri tvorbe rias – čím vyššie je pH vody, tým viac rias narastie a treba pridať viac prostriedkov na úpravu vody, aby sme sa ich zbavili a obnovili pôvodnú čistotu a priezračnosť vody

         -pokles pH pod 7 alebo zvýšenie pH nad 7,4 môže spôsobiť kožné problémy, ako je podráždenie, začervenanie a alergické reakcie

         -zasa pH nižšie ako 7 spôsobuje koróziu (hrdzavenie) kovových častí bazénov, a tým ich rýchlejšie opotrebovanie a nepekný vzhľad

         -zvýšenie pH nad 7,4 spôsobuje okrem už spomínaných kožných problémov aj podráždenie očí, znižuje aj účinnosť dezinfekcie, zhoršuje zrážanlivosť a zrážanie vápnika (objavujú sa usadeniny vodného kameňa).

2. fáza – ochrana vody pred rastom rias

Keď máme hodnotu pH na správnej úrovni, môžeme pristúpiť k ochrane vody proti množeniu rias. Na tento účel sa používajú špeciálne prostriedky, napr. Algen Antyglon. Odmerané množstvo prípravku nalejte do skimmeru so zapnutým prúdom vody. Množstvo prostriedku odmeriame podľa návodu. Skimmer je čistička bazénovej vody. Skrátka na jednej strane nasáva vodu a v nej plávajúce drobné nečistoty, na druhej strane púšťa už vyčistenú vodu. Takto sa voda neustále premiešava a čistí, aby sa prostriedok proti riasam rovnomerne rozložil.

3. fáza – koagulácia vody

Ide o odstránenie tých najmenších nečistôt plávajúcich vo vode, dokonca aj tých, ktoré sú voľným okom neviditeľné. Vďaka tomu sa voda stáva krištáľovo čistou a transparentnou.

Na tento účel používame vhodné prostriedky dostupné vo forme tekutín, gélov alebo tabliet, ako je odporúčané v návode. Po zavedení prípravku do vody spustíme filtráciu a filtrujeme vodu, kým nebude krištáľovo čistá. Opatrenie spôsobí, že sa mikronečistoty „zhlukujú“ do väčších „vločiek“ a spadnú na dno bazéna. Musia sa odstrániť pomocou podvodného vysávača.

3. fáza – dezinfekcia vody

Poslednou fázou úpravy je dezinfekcia bazénovej vody. Na tento účel používame rýchlorozpustné prostriedky s obsahom chlóru. Tablety vložte do skimmeru so zapnutou cirkuláciou, pričom sa granule rozpustia vo vedre a výsledný roztok sa naleje do skimmeru .

POZOR! Pred použitím tohto typu prostriedku si vždy prečítajte pokyny. Tablety ani granule nevhadzujte priamo do bazéna, materiál, z ktorého je bazén vyrobený (plast, fólia), sa zafarbí.

Po týchto procedúrach sú bazén a voda bezpečné a pripravené na použitie.

Ako si poradiť s bazénom V SEZÓNE

Tým sme ukončili predbežnú úpravu vody v bazéne. Filtračné čerpadlo nechajte zapnuté, kým nebude voda krištáľovo čistá a množstvo chlóru vo vode neklesne na 0,5 mg/liter. V tomto momente je voda pripravená na kúpanie.

Teraz bude potrebné vodu udržiavať tak, aby vplyvom vonkajších vplyvov (zrážky, prach a iné škodliviny, znečistenie prinesené kúpajúcimi sa) sa kvalita vody nezhoršovala. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité filtrovať vodu a merať kvalitu vody.

Na tento účel sú k dispozícii ľahko použiteľné prístroje na meranie hodnoty pH a množstva chlóru vo vode.

Pripomíname, že hodnota pH by sa mala pohybovať medzi 7 a 7,4 (ideálne je 7,0) a množstvo chlóru vo vode by sa malo pohybovať medzi 0,3 a 0,6 mg na liter.

Menšie množstvo umožňuje množenie rias a mikroorganizmov, prekročenie hornej hranice môže u niektorých ľudí spôsobiť podráždenie pokožky a alergické reakcie.

Na udržanie potrebnej koncentrácie chlóru používame pomaly rozpustné chlórové tablety alebo   multifunkčné tablety, ktoré okrem chlóru obsahujú aj primerané množstvo prípravku proti riasam a koagulačnej látky škodlivín. Tieto prostriedky aplikujeme pomocou špeciálnych dávkovačov alebo vložíme do skimmeru. Množstvo chlóru vo vode by sa malo každý deň kontrolovať a upravovať. Ak bazén nie je vybavený dávkovačom (plavákom), je vhodné použiť malé  chlórové tablety, ktoré vložíte do skimmeru.

V prípade použitia obyčajných chlórových tabliet treba do vody pridať aj vodný prostriedok proti riasam Algen a prostriedok na čistenie vody od jemných koloidných nečistôt v množstvách uvedených na etiketách.

Poznámka: Dávky zlúčenín chlóru sú uvedené na štítkoch ako približné, vždy sa riaďte výsledkom získaným z meraní.

Okrem úpravy vody filtráciou a chemikáliami je nutné bazén mechanicky čistiť. Na tento účel slúžia podvodné vysávače, špeciálne kefy a siete na zachytávanie rôznych škodlivín plávajúcich na hladine alebo padajúcich na dno.

Doba chodu čerpadla a filtra:

Zvyčajne stačí čerpadlo zapnúť 2x denne, doba chodu od 2 do 4 hodín v závislosti od veľkosti bazéna, stupňa znečistenia a účinnosti čerpadla. V období dlhotrvajúcich vĺn horúčav sa odporúča dvakrát predĺžiť čas prevádzky filtra a čerpadla.

Pre dosiahnutie dlhotrvajúceho efektu čistoty vody sa odporúča každé 2 alebo 3 týždne vodu dvakrát prechlórovať. Vďaka tomuto procesu sú eliminované mikroorganizmy, ktoré si zvykli na obvyklé koncentrácie chlóru. Dávku chlóru treba použiť v rovnakom množstve ako pri príprave bazéna na jar. Koncentrácia chlóru by sa mala pohybovať v rozmedzí 2 až 3 mg na liter vody. Chlórový šok by sa mal vykonávať večer, kúpanie je povolené len vtedy, keď množstvo chlóru klesne na 0,6 alebo nižšie.

Ako si poradiť s bazénom PO SEZÓNE?

Aby sa predišlo problémom so spúšťaním bazéna na jar, treba ho na zimu poriadne pripraviť.Na jeseň pustite vodu z bazéna pod trysky, zvyšok vody vylejte prípravkom, ktorý zabraňuje rastu rias a zabraňuje priľnutiu nečistôt na steny a usadzovaniu minerálnych usadenín na stenách, čím uľahčuje na jarné čistenie bazéna. Ďalším krokom je vypustenie vody zo skimmeru, potrubia a filtra a demontáž čerpadla, ktoré sa odporúča skladovať na nemrznúcom mieste.

Čo robiť, keď sa voda zmení na zelenú v dôsledku premnoženia rias?

-najprv zmerajte hodnotu pH, ak je hodnota vyššia ako 7,2, odporúča sa znížiť na 7 – 7,0

– prípravok Algen pridajte do vody v množstve ako na jar pri prvom dávkovaní

– do vody pridať chlórové tablety   v množstve ako na jar pri prvom dávkovaní alebo pri šokovom podchlórovaní

– nepretržite filtrujte, kým nezískate krištáľovo čistú vodu.

Bazén je tiež spoločenským priestorom, pretože vám dáva možnosť stráviť viac času s rodinou a priateľmi tým, že máte pri bazéne párty a grilovanie. S krásnym vonkajším zábavným priestorom vás povzbudíte k tomu, aby ste usporiadali viac podujatí v tejto nádhernej atmosfére a pomohli vám posilniť putá s ľuďmi, na ktorých vám záleží.

Bazény sú tiež ideálne pre strávenie kvalitného času s vašou blízkou rodinou, pretože si všetci môžete vychutnať vodu spolu, takže vytvárajú dlhotrvajúce spomienky pre seba, vášho partnera a deti. Plávanie je pre vás bezpečný, zdravý a zábavný spôsob, ako stráviť čas spoločne tak často, ako je to len možné.

Plavecký bazén je krásny doplnok vašej záhrady. Tým, že bazén je hlavným zameraním vášho vonkajšieho priestoru, môžete vytvoriť ohromujúci a vysoko funkčný dizajn záhrady spolu s dreveným altánkom či detským ihriskom alebo s chatkou na grilovanie.Dobre navrhnutý a udržiavaný vonkajší pozemok je niečo, čo láka potenciálnych kupcov domov, najmä ak je bazén súčasťou balíka. To znamená, že zvýšite hodnotu svojho domova a dosiahnete vyššiu predajnú cenu za svoj majetok, ak sa budete ďalej pohybovať.

Pridaj komentár