Drevené domčeky alebo detské ihriská v záhrade sú už roky veľmi obľúbené. Objavujú sa všade tam, kde deti denne žijú a hrajú sa. Môžeme sa s nimi stretnúť v záhradách domov, mestských parkoch, ihriskách, ale aj v materských školách. Sú obľúbeným miestom pre veselé šibalstvá detí. Deti trávia veľa hodín v drevenom záhradnom domčeku a na chvíľu zabudnú na internet, televíziu, mobily a tablety. Kvalitne spracovaný a pekne zariadený detský domček s ihriskom je výbornou investíciou.

Ak ste kutil a chcete si domček pre deti skúsiť vyrobiť sami, pozývame vás prečítať si článok. Ukážeme vám, ako krok za krokom pripraviť návrh konštrukcie, vybrať správne miesto a vyrobiť model. A ako to potom naaranžovať a čím ozdobiť.

AKO SI POSTAVIŤ ZÁHRADNÝ DOMČEK SVOJPOMOCNE

Ak sa rozhodnete postaviť domček na záhradu pre deti svojpomocne, najskôr sa poriadne pripravte na realizáciu celého projektu. Čomu sa oplatí venovať osobitnú pozornosť pred začatím práce? Tu je niekoľko základných prvkov, ktoré si musíte zapamätať:

 • Vyberte a pripravte miesto, kde bude drevená konštrukcia stáť. Pamätajte, že kvôli deťom sa oplatí vybrať miesto, ktoré bude bezpečné a ľahko dostupné.
 • Premyslite si, z akého materiálu to celé chcete vyrobiť.
 • Pripravte projekt. Môžete použiť niektorú z mnohých inšpirácií dostupných na internete alebo si ju vyrobiť sami. 
drevený domček pre deti

POTREBNÉ MATERIÁLY A NÁSTROJE

Ak už máte predbežný návrh, je čas premýšľať o materiáloch a nástrojoch. Všetok stavebný materiál a náradie potrebné na stavbu konštrukcie domu získate v predajni pre domácich majstrov.Na čo by ste mali pamätať? Tu je zoznam najpotrebnejších materiálov a nástrojov:

 • dosky správnej dĺžky;
 • drevené stĺpiky;
 • oceľové profily a štvorcové drevo;
 • impregnácia alebo farba na drevo;
 • vrták;
 • kladivo;
 • brúska alebo brúsny papier;
 • vodováha;
 • pravítko;
 • cirkulár alebo píla;
 • skrutky

Ak sa zásobíte všetkými týmito položkami, stavba domu by pre vás nemala byť príliš náročná.

AKO SI VYBRAŤ MIESTO PRE SVOJPOMOCNÝ DETSKÝ DOMČEK

Ako pri všetkých záhradných prístreškoch, prístreškoch na náradie alebo drevených altánkoch je prvým rozhodnutím vybrať si plochu pre detský domček na hranie alebo detské ihrisko.

Odporúčame vybrať časť pozemku, ktorej výmera je:

 • stabilné a rovnomerné – umožňujúce stabilné nastavenie podlahy
 • umiestnené v prirodzenom slnečnom svetle;
 • prístupné zo všetkých strán pre ľahkú údržbu detského domčeka;
 • čo najsuchšie;
 • Ľahko viditeľné zvnútra domu, takže svoje deti môžete mať stále na očiach, mimo previsnutých stromov – umiestnením pod strom hrozí riziko pádu konárov.

Na jeseň z nej bude treba odstrániť opadané lístie, aby nehnilo a nezanechávalo na streche stopy. Dôležité je tiež rozhodnúť, akým smerom budú dvere smerovať.

AKO PRIPRAVIŤ PLOCHU PRE DREVENÝ DOM

Keď nájdete ideálne miesto pre drevený domček pre vaše dieťa, uistite sa, že pôda, na ktorej bude stáť, je správne pripravená. Existuje veľa možností, ktoré vám poskytnú bezpečnú základňu pre zábavu. Zahŕňajú:

 • terasa,balkón;
 • dlažba;
 • betón;
 • drevená podesta.

Môžete použiť existujúcu štruktúru alebo si ju vyrobiť sami od začiatku.

DETSKÝ DOMČEK KROK ZA KROKOM

Záhrada je jedinečným miestom, ktoré sa pri správnom usporiadaní môže stať rajom pre každé dieťa. Vďaka atraktívnym záhradným hračkám bude určite tráviť viac času vonku.

Prečo sa oplatí vyrobiť drevený záhradný domček? Pretože to od vás nevyžaduje príliš veľa práce a zaručuje úžasný konečný výsledok.

Krok 1. Vytvorenie kostry konštrukcie

Prvou fázou je konštrukcia rámu, ku ktorému budú v neskoršej fáze pripevnené steny domu, dvere, strecha a okná. Ak má byť konštrukcia domu založená na stĺpoch, je potrebné zabezpečiť, aby boli stabilne ukotvené v zemi alebo pevne spojené. Pri konštrukcii konštrukcie stojí za to starostlivo spojiť jednotlivé prvky dohromady. Stabilná základňa zaručí bezpečnosť a ochráni konštrukciu pred možným zrútením alebo deformáciou.

Krok 2. Steny, strecha, podlaha

Pripravte podlahu, položte na ňu hotový rám. Pevne pripevnite kostru k podlahe. Na konštrukciu pripevnite viac dosiek – tak, aby vytvárali steny domu. Skôr ako začnete, odrežte dosky na určitú dĺžku, aby boli všetky rovnomerné. Oplatí sa ich prebrúsiť, odstrániť triesky, aby boli v budúcnosti pre dieťa bezpečné. Keď má domček pre deti všetky steny, môžete pristúpiť k podbitiu strechy. Strecha by mala byť z dvoch vrstiev dosiek, medzi ktorými bude materiál chrániaci pred dažďom.

Krok 3. Okná a dvere

Ďalšou etapou výstavby je realizácia okien a montáž dverí. V záhradných domčekoch nemusíte vkladať okná, na okno poslúži vyrezaný a zaistený otvor. Pri výstavbe stojí za to pamätať na zhotovenie aspoň jedného okna, ktoré do interiéru prepustí prirodzené svetlo a čerstvý vzduch.

Krok 4. Dokončenie a príslušenstvo

Ak je váš domček hotový, ostáva už len pridať schodisko a zábradlie alebo malý balkón. Otázka doplnkového príslušenstva k stavbe domčeka je individuálnou záležitosťou a vecou vkusu či preferencií dieťaťa. Postupom času môže byť štruktúra vylepšená, aby bol tento malý priestor útulný a elegantný. Stojí za to pamätať na pravidelnú a vhodnú impregnáciu, vďaka ktorej bude konštrukcia bezpečná, stabilná a odolná.

DOKONČENIE DOMU PRE DETI

detské drevené ihrisko

Záhradný domček by mal byť prispôsobený potrebám konkrétneho dieťaťa. Priestor pre chlapca zariadite inak ako pre dievča. Nižšie uvádzame niekoľko zaujímavých nápadov, ako zariadiť drevený domček pre deti.

Ak chcete zariadiť záhradný domček pre dievča, urobte ho útulným a pohodlným. Skvelá bude malá drevená kuchynka, stolík so stoličkami, či postieľka pre bábiku. Môžete vyrobiť iné dekorácie, ktoré sa vašej dcérke páčia najviac – tak, aby interiér odrážal jej vášeň a sny.

Maľujte všetko v pastelových, svetlých farbách. Takýto kútik sa môže stať ideálnym miestom stretnutia pre priateľov, ktorí sa zabávajú vonku.

Chlapčenský dom môže pripomínať pirátsku loď, hrad alebo dielňu. Do vnútra môžete vložiť stavebnicu pre domácich majstrov, pokladničku alebo iné vychytávky, ktoré má rád. Aby si deti užili ešte viac zábavy, môžete na niekoľko trámov vedľa schodov nainštalovať šmykľavky. Ak si dáme záležať na každom detaile, všetko bude vyzerať rozprávkovo.

 

Pridaj komentár