Povedzme si spôsoby,ako sa chrániť pred susedom

Ako sa chrániť pred susedom? – Túto otázku si kladie nejeden z nás, majiteľov domov,záhrad či balkónov. Možností je veľa – zvoliť si môžeme tak jemnejšie spôsoby, ktoré vytvoria bariéru, ako aj viac zastavané konštrukcie, ako sú oplotenia, ktoré nás rýchlo a efektívne ochránia.

čo ak práve sused je dôvodom, prečo takúto bariéru potrebujeme

Bez ohľadu na to, čo si vyberieme – cieľ je jediný – chceme vytvoriť súkromnú zónu, kde môžeme voľne relaxovať. Pri premýšľaní o spôsobe vytvorenia súkromnej zóny si spomeňme na susedské vzťahy. Ak zároveň nechceme uraziť suseda, s ktorým žijeme v dobrom, musíme si dobre premyslieť, čo si vybrať. Alebo čo ak práve sused je dôvodom, prečo takúto bariéru potrebujeme, pretože nepatrí k priateľským ľuďom a my potrebujeme efektívny spôsob, ako získať pocit slobody vo vlastnej záhrade alebo na balkóne?

V našom článku uvádzame niekoľko spôsobov, ako vytvoriť atraktívnu a funkčnú bariéru.

Vegetácia ako ochranná clona

Živý plot – hrab. 
Ladí s okolím a je to preto krásne a efektné.

Vegetácia ako ochrana pred zvedavými pohľadmi suseda je jednou z možností, ako si chrániť svoje súkromie.

V záhradách často nájdeme takéto rastlinné formy v podobe živých plotov, zásten či zelených stien.

Ak chceme ochrániť celý pozemok, najčastejšie využívame živé ploty – celosezónne ihličnaté alebo sezónne listnaté.Ak snívate o opadavom živom plote, ktorý sa mení kedykoľvek počas roka – úprimne vám odporúčame použiť hrab , ktorý rýchlo vytvorí hustú bariéru a na jeseň poteší krásne sfarbenými listami. Často môžeme použiť aj popínavky, ktoré nie nevyhnutne atraktívny plot navyše zatemnia – rýchly efekt zaručí napríklad popínavka virgínska, ktorá za dva-tri roky vytvorí hustú, zelenú stenu.

Zmes jesenného červeného viniča a vždy zeleného brečtanu – efektná zelená stena.

Ak chceme pokryť menšiu zónu, ako je terasa, balkón či oddychová zóna, prípadne miesto na hranie detí ako detské drevené ihrisko, môžeme použiť záhonové rastliny alebo rastliny v záhradných kvetináčoch . Oplatí sa použiť okrasné trávy, vyššie kvitnúce rastliny, alebo tie s atraktívnymi listami – denivky, hortenzie, rododendrony.

Možností je dosť. Výsadba do záhradných kvetináčov umožňuje zvýšiť túto úroveň zábrany o ďalšie centimetre, preto stojí za zváženie ich použitie. V črepníkoch dokážeme rastlinám poskytnúť výborné podmienky, prispôsobiť pH pôdy požiadavkám a vďaka črepníkom so závlahovým systémom nebude problém s ich pestovaním ani v horúcich letných mesiacoch. Do drevených kvetináčov je skvelá aj tráva, ale aj mnohé stromy a kríky – javory, ruže. Kvetináče tiež dávajú možnosť často meniť usporiadanie terasy – môžeme použiť sezónne rastliny alebo jednoducho zmeniť usporiadanie črepníkov.

Krásny rozkvitnutý záhon maskuje terasu a poskytuje nám tak komfort oddychu mimo neželaného zraku.

Vegetácia sa často vyskytuje v popínavej forme, ktorú umiestňujeme na terasy alebo drevené garáže či drevené prístrešky. Je častým prvkom sprevádzajúcim aj drevené altánky či drevené chatky. Popínavé ruže, vinič, záhradná hortenzia a mnohé iné viniče sa cítia skvele na drevenej mreži a navyše poskytujú ďalšie pozitíva- krásnu vôňu alebo chutné ovocie.

Plotové rohože a panely – rýchly spôsob, ako sa cítiť v súkromí!

Záhradné rohože sú vyrobené z odolných materiálov, ako je polyratan alebo prírodný ratan. Namontované na plote alebo zábradlí rýchlo vytvoria pocit súkromia – takže sú ideálne, ak nechceme alebo nemáme čas čakať, kým rastlinky vyrastú. Ich vysoká kvalita a odolnosť voči poveternostným vplyvom, na čo sú prispôsobené – najmä polyratanové rohože – zaručujú, že budú investíciou na dlhé roky.

Plotové panely – sú návrhom na miesta, kde nie je plot. Panely je možné použiť ako samostatný plot alebo plot.Za jeden deň ľahko a rýchlo vytvoríte zástenu pri terase, bazéne, či detskom ihrisku a pieskovisku.

Plotové panely môžu byť z plastov, napríklad z polyratanu, ale vyrábajú sa aj z dreva – ktoré sa ako prírodný materiál do záhrady krásne hodí. Stojí za to venovať pozornosť získaniu prirodzeného a jemného efektu, výberu prelamovaných panelov alebo panelov, ktoré nie sú úplne zastavané. Vďaka tomu si zabezpečíme súkromie, no neurazíme suseda.

Rohože a tieniace rozpätia sú skvelou voľbou pre netrpezlivých ľudí, ktorí chcú rýchlo dosiahnuť efekt tienenia.

Baldachýny a altánky – Ďalší spôsob, ako zabezpečiť súkromie v záhrade

Návrhom je aj zastrešenie terasy, vďaka ktorému vytvoríme skutočnú súkromnú zónu, zaisťujúcu voľný oddych.

Terasové zastrešenie,drevený altánok,záhradný altánok či grilovacia chata  sú komplikovanejšie drevené konštrukcie, ktoré sú v záhrade vysoko cenené pre svoju skvelú funkčnosť. Strechy či záhradné altánky nás ochránia nielen pred neželaným zrakom, ale ochránia nás aj pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi. Takéto kryté priestory sú často skutočnými salónikmi pod holým nebom. Ich vzhľad v záhrade robí z relaxu na čerstvom vzduchu obľúbený spôsob odpočinku pre celú rodinu.

Keď sa snažíte nájsť v záhrade súkromnú zónu a oddeliť sa od okolia, nezabudnite na to múdro. Ak bývame v krásnom prostredí, pri lese alebo parku, nemusí sa oplatí ohradiť dvor múrom z betónu alebo iného materiálu a všetko, čo potrebujete, je prelamovaná zábrana vedľa terasy z vegetácie alebo oplotenia panelov. Mali by sme pamätať aj na susedské vzťahy,ak žijeme v priateľských vzťahoch, oplatí sa takýto kryt dobre zvážiť, urobiť ho taktne a len tam, kde je to naozaj nevyhnutné.

 

 

 

 

 

Pridaj komentár