Rastliny v jazierku

Jazierko môže zmeniť každú záhradu. Voda ovplyvňuje mikroklímu, kvalitu ovzdušia a našu pohodu. Pokojné hučanie alebo jemné brnenie vás upokojí a pomôže vám relaxovať počas letných dní či pri pohári vínka v drevenom altánku s priateľmi.

Drevený altánok,chata na grilovanie,záhradný domček či detské ihrisko patria takisto do našej záhrady,doplňujú našu záhradu v dekoratívnom celku aj praktickom no však jazierko v záhrade je jedinečnou dekoratívnou hodnotou.

Blízkosť vody umožňuje pestovať zaujímavé rastliny, ktoré ho dopĺňajú. Prítomnosť vodných rastlín dotvára zloženie jazierka, no zároveň má aj ďalšie funkcie – je biotopom pre drobné vodné živočíchy, pomáha udržiavať čistú vodu. Stojí za to dozvedieť sa o výsadbe rastlín v blízkosti vodných nádrží, ako aj o konkrétnych druhoch, ktoré sa cítia dobre v substráte s vysokou vlhkosťou.

Ako zasadiť vodné rastliny do jazierka?

Vodné rastliny treba vysádzať od konca jari – apríla, mája, júna až do konca leta. Výnimkou sú močiarne rastliny, ktoré je najlepšie vysádzať na jar a na jeseň.

Vodné rastliny možno rozdeliť do niekoľkých skupín v závislosti od miesta ich rastu

Prvou skupinou sú druhy, ktoré majú radi vysokú vlhkosť vzduchu a patria k pobrežnej vegetácii. Tieto rastliny si vystačia s bezprostredným okolím jazierka a vysokou vlhkosťou vzduchu. Druhú skupinu tvoria druhy, ktoré sa musia vysádzať v močiarnej alebo pobrežnej zóne – vtedy im voda dočasne zaplaví korene a nároky na pôdnu vlhkosť sú vysoké. Treťou skupinou sú plytkovodné rastliny, ktoré rastú vo vode 20-30 cm vysoké a poslednou skupinou sú hlbinné rastliny, kde výška vody presahuje 50 cm a plávajúce vodné rastliny, ktorých listy plávajú na vode a korene sú ukotvené o dno (alebo také, ktoré nemajú korene na dne, ale celé plávajú nad vodou).

Nad jazierkom môžeme skombinovať rastliny s ozdobnými listami a kvetmi – hostas, denivka a iné obalia jazierko zelenými ramenami.

Aké druhy vysadiť na brehy jazierka?

Vhodne zvolené rastliny obalia jazierko zelenými ramenami, ktoré zdôraznia jeho čaro. Ktoré rastliny budú najlepšie fungovať v blízkosti vody? Čo bude zdravé pestovať na okraji záhradného jazierka?

Medzi rastliny, ktorým sa dobre darí v blízkosti jazierok, patria druhy s ozdobnými listami a kvetmi. Niektorí oceňujú vysokú vlhkosť vzduchu, ktorú zaručuje blízkosť vody, iní musia byť vysadené priamo v jazierku. Bez ohľadu na to, aké jazierko v záhrade máte, oplatí sa doň vysadiť atraktívne druhy. Očarujúce výsadby, ktoré spájajú vodomilné rastliny, vnesú do našej vodnej nádrže trochu života.

Irises – kosatec sibírsky

Stojí za to venovať pozornosť obľúbeným rastlinám, ako sú kosatce .Tieto rastliny budú ideálne v blízkosti vodnej nádrže. Medzi kosatcami možno rozlíšiť niekoľko druhov – kosatce fúzaté, sibírske a žlté kosatce.

Kosatec má úzke, špicaté listy, medzi ktorými sa v máji a júni objavujú atraktívne kvety. Irisy majú kvety vo farbách ako žltá, biela, fialová a hnedá. Často sú dvojfarebné. Ide o zaujímavé kvety, ktoré pri zasadení do väčšej skupiny upútajú pozornosť. Aj po odkvitnutí vyzerajú ich listy stále atraktívne.

Často sa u nás prirodzene vyskytuje kosatec žltý a kosatec sibírsky. Najmä kosatec žltý je druh, ktorý možno nájsť na brehoch vodných nádrží alebo vo vlhkých jarkoch. Kosatec žltý vyžaduje úrodný, humózny, mierne vlhký substrát. Najlepšie bude kvitnúť na slnečnom stanovišti.

Prirodzene sa vyskytujúci kosatec sibírsky je pod ochranou. Vytvára trávnaté, tuhé listy, z ktorých vyrastajú vzpriamené, duté stonky. Na vrchole stonky majú kosatce atraktívne súkvetia – fialovej, modrej, bielej alebo fialovej farby. Kvitnutie sa vyskytuje v máji a júni. Kosatce najlepšie rastú v úrodnej pôde na slnečnom stanovišti, ale znášajú aj polotieň.

Kosáky sú nádherné a keď sú vysadené vo veľkých skupinách, robia dojem masou kvetov.

Hrdzavá ľalia

Ľalia hrdzavá je kvitnúca, trváca rastlina, ktorej najväčšou pýchou sú zvončekovité oranžovočervené kvety. Ľalia tvorí hustý trs kopijovitých, sezónnych listov. Z nich vyrastajú nápadné kvety na vysokých, až 120 cm dlhých stonkách. Zaujímavé je, že každý kvet kvitne len jeden deň, no je ich toľko, že kvitnutie trvá celé týždne.

Denivky kvitnú celé leto, najbohatšie na plnom slnku, aj keď znesú aj polotieň. Pôda by mala byť priepustná. Veľmi dobre sa cítia pri jazierku, kde najlepšie vyzerajú vo väčšej skupine. Môžeme ich prihnojiť hnojivami na kvitnúce rastliny, aj keď nie sú veľmi náročné na pestovanie.

Oranžový jazyk

Pomarančový jazyk je ďalšia trváca rastlina, ktorá sa cíti skvele, keď je vysadená na okraji rybníka. Jazyk má charakteristické, okrúhle, tuhé listy, ktoré sú na spodnej strane hnedé. Jeho ozdobou na konci leta sú slnečné, žlté kvety. Rastlina sa cíti skvele v čiastočnom tieni, v hlinitej, úrodnej pôde.

Brunnerov veľkolistý

Brunner veľkolistý patrí do skupiny jazierkových rastlín, prevažne s okrasnými listami. Listy Brunera sú v tvare srdca a farba je zvyčajne dvojfarebná – listy vyzerajú mierne sivasté, modrasté. Na jar na brehoch jazierka z hustého trsu listov vyrastajú malé, modré kvietky – pripomínajú nezábudky. Rastlina vtedy dosahuje výšku asi 50 cm. Najlepšie sa cíti na mierne zatienených brehoch rybníkov, vysadených v úrodnej, vlhkej, mierne zásaditej pôde.

Funkie

Funkies, inak známe ako hostas, sú veľkou skupinou viacročných rastlín, okrasných listov. Hostas sú veľmi obľúbené pre ich jednoduché pestovanie. Najlepšie sa im darí v tieni a polotieni, v úrodných, mierne vlhkých pôdach. Sú to rastliny, ktoré v závislosti od odrody môžu mať listy malé ako náprstok alebo veľké ako naša hlava. Pestrá je aj ich farba – ide o rôzne odtiene zelenej – môžeme nájsť jednofarebné a pestré listy so žiarivým okrajom.

Bergenia sercolistna

Bergenia sercolistna je trváca záhradná rastlina, ktorej listy sú tuhé a lesklé. V máji a júni kvitnú na rastline ružové súkvetia. Bergénia môže byť dekoratívna skôr listami – najmä na tienistom mieste, alebo súkvetiami – pri výsadbe na slnku. Bergénia má rada priepustnú, humóznu pôdu. Skvele sa hodí nielen do jazierok, ale aj ako trávniková rastlina. Krásne vyzerá, keď je vysadená vo veľkých skupinách.

Jazierko – čo doň zasadiť?

Výsadba rastlín s cieľom ozdobiť naše jazierko nemusí končiť rastlinami vysadenými na okraji jazierka. Do jazierka môžeme úspešne nájsť veľa rastlín, ktoré v ňom budú rásť. Malebne plávajúce kvety a krásne listy nie sú náročné na pestovanie a vytvárajú jedinečné dekoratívne efekty a navyše chránia vodu pred zohriatím. Je tiež útočiskom malých vodných živočíchov.

Aké rastliny do jazierka si vybrať?

Asi neexistuje človek, ktorý by nemal radosť z jemných kvetov plávajúcich na vodnej hladine.

Rastliny, ktoré rastú pri vode, musia preferovať vysokú vlhkosť.

Rastliny pre jazierko s krásnymi kvetenstvami zahŕňajú:

-lekná – teda lekná alebo lekná; ich krásne biele, žlté alebo ružové kvety plávajú na vode obklopené šťavnatými zelenými listami. Lekná by mali rásť na slnečnom stanovišti, v hĺbke asi 100 cm. Sú to mrazuvzdorné druhy, takže môžu prezimovať vo vodnej nádrži, ak úplne nezamrzne.

-žlté lekno – príbuzné ľaliám, je žlté lekno. Ide o veľmi expanzívny druh, preto je lepšie ho vysádzať do veľkých nádrží. Kvitne od mája do septembra, kvety sú pôvodné, s veľkou bliznou. Najlepšie sa jej darí na slnečných miestach, v pokojných vodách (ďalej od kaskád a fontán ako lekno).

-močiare – mali by byť vysadené v močiarnej zóne rybníka, kde hĺbka vody nepresahuje 5 cm; jej ozdobou sú pôvodné klasovité kvety, pripomínajúce antúriu alebo okrídlené kvety. Je to nielen okrasná, ale aj veľmi odolná rastlina – dobre znáša mráz a neochorie.

Listy pokrývajúce vodu budú vyzerať rovnako efektívne ako kvety. Medzi druhy s atraktívnymi plávajúcimi listami patria:

-plávajúca salvinia

-kotvičník vodný – čo je jednoročný druh s jedlými plodmi

-plantain vodný

-kanárska mokraď

Prítomnosť jazierka v záhrade má pozitívny vplyv na mikroklímu. 
uprednostňuje drobné vodné a vodné živočíchy. 
Stojí za to vytvoriť aj malú vodnú nádrž s vegetáciou.

Pri hľadaní rastlín v blízkosti jazierka alebo pre jazierko musíte vedieť, že majú nielen dekoratívnu funkciu, ale sú aj užitočné. Rastliny do jazierka čistia vodu a obmedzujú rast rias. Vďaka tomu, že jazierkové rastliny odoberajú z vody živiny, napríklad dusík, účinne bránia množeniu rias a ekologizácii vody. Okrem toho produkujú značné množstvo kyslíka do vody tým, že ju prevzdušňujú – čo tiež zlepšuje čistotu vody. Aby rastlinná voda čistiaca vodu „fungovala“, mala by pokrývať asi 2/3 jej povrchu. Rastliny do jazierka, ktoré čistia vodu, sú napríklad kosatec žltý, kalamus, orobinec a kanadská priekopa.

Početné druhy rastlín vysadené v jazierku sú zároveň úkrytom a miestom života či rozmnožovania pre množstvo vodného hmyzu a živočíchov.

Ak sa už rozhodnete mať v záhrade jazierko,určite to nikdy neoľutujete a vaše posedenie v záhrade v altánku či relaxovanie v záhrade vám bude žblnkajúce jazierko neustále spríjemňovať.

Jazierko si môžete spraviť v blízkosti dreveného domčeka či dreveného altánku ale neodporúča sa v blízkosti detkého ihriska aby ste nemuseli neustále vyberať spadnuté lopty v jazierku.