záhradný domček devon

Určite sme neraz na návšteve rodiny či priateľov videli u nich drevený záhradný domček . Je to veľmi praktická a pekne vyzerajúca konštrukcia. Čo sa oplatí vedieť o drevených záhradných domčekoch ? Táto otázka je zodpovedaná nižšie.

Záhradné drevené domčeky – na čo sa dajú využiť?

Je viacero využití, na ktoré môžeme záhradné domčeky na náradie využiť. Prvou možnosťou je využiť ich ako letný domček , kde budeme tráviť čas počas prázdnin, párty či dokonca osamelý relax v takejto štruktúre je niečo úplne iné ako trávenie času v „obyčajnom“ domove. Malé drevené záhradné domčeky dávajú pocit tradičnej vidieckej atmosféry , prenesenia sa do inej doby. Sú tiež oveľa intímnejšie ako betónové budovy. Ďalším spôsobom ako môžeme využiť drevené záhradné domčeky je využiť ich ako sklad náradia, záhradného nábytku, kosačky, stoličiek , ležadiel a podobne. Nie vždy máme v dome dostatok miesta a drevené záhradné domčeky sú na túto úlohu ako stvorené . Takáto konštrukcia sa v prípade potreby môže použiť aj na skladovanie palivového dreva.

A do tretice, drevené záhradné domčeky zvyšujú estetickú príťažlivosť nášho kúsku zelene. Vďaka nim pôsobí oveľa funkčnejšie, premyslene, ale aj rustikálne a možno až rozprávkovo. Čo sa týka záhradných domčekov, drevo im dodáva nezabudnuteľné čaro – stačí si vybrať správnu farbu a tvar a naša záhrada sa stane miestom, z ktorého nebudeme môcť spustiť oči.

záhradný domček
záhradný domček s terasou

Aké drevené záhradné domčeky si treba postaviť doma?

Spomedzi hotových riešení si môžeme vybrať najrôznejšie štýly , tvary a veľkosti dreveného záhradného domčeka. Ako sa v tom všetkom nestratiť? V prvom rade si pripomeňme, za akým účelom si chceme u nás postaviť drevený záhradný domček . Ak sa rozhodujeme pre stavbu, v ktorej chceme tráviť čas v letnej sezóne, oplatí sa postarať sa o jej estetiku a funkčnosť. Za pozornosť stoja drevené záhradné domčeky s terasou. V tomto prípade musia byť kvalitnejšie aj materiály, z ktorých sú okná vyrobené a samotné okná by mali byť dostatočne veľké . Takýto dom musí chrániť aj pred vetrom a dažďom – aj v letnej sezóne vie byť počasie drsné. Na druhej strane, ak ide o dom určený na sklad , je dôležité, aby bol priestranný. Okná sú tu druhoradá záležitosť, rovnako ako ochrana pred vetrom.

Vo vnútri tiež nemusí byť domček taký estetický ako ten, ktorý je určený na oddych – najlepšie bude pôsobiť jednoduchosť . Krytá terasa sa tu môže hodiť na uskladnenie palivového dreva pod ňou, ktoré lepšie schne na vzduchu. Po výbere funkčnosti a veľkosti domu podľa našich potrieb nezabúdajme ani na estetiku. Stojí za zváženie ako našich individuálnych preferencií , tak aj integrácie dreveného domu do našej záhrady.

Oplatí sa vyrobiť si záhradné domčeky z dreva svojpomocne?

Ak patríte medzi domácich majstrov, ktorí poznajú pravidlá práce s drevom, môžete si smelo skúsiť vyrobiť drevený záhradný domček svojpomocne. Túto stavbu si potom stopercentne upravíte podľa vlastných potrieb, bude jedinečná a výnimočná. Predovšetkým sú však vlastnoručne vyrobené malé drevené záhradné domčeky veľkým zadosťučinením z ručne vyrobenej praktickej vecičky. Ak chcete stavbu zhotoviť svojpomocne, budete si musieť zaobstarať príslušné náradie vr. píla, klince, kladivo, hoblík (známy aj ako hoblík), kefa a tiež rebrík. Samozrejme budete potrebovať aj materiály, ako dosky, sklo (alebo iný materiál na okná), farby a ďalšie potrebné produkty. Ako vidíte, cena takéhoto domu nemusí byť nutne nižšia ako cena hotového domu, najmä ak nemáte všetko náradie. Pracovná spokojnosť sa však kúpiť nedá.

Na druhej strane si môžete kúpiť aj hotové drevené záhradné domčeky . Nie každý má predsa čas a podmienky na samostatné stolárstvo. Drevené záhradné domčeky z predajne si v dnešnej dobe môžete ušiť aj na mieru. V tomto prípade stačí zaplatiť raz a máte stavbu na záhrade. Navyše sa nemusíte obávať ani architektonických detailov, ako je vhodný sklon strechy či spôsob montáže dverí.

zahradný domček rennes
záhradný domček rennes

Sú drevené záhradné domčeky dobrý nápad?

Ak chceme postaviť drevený domček na pozemku, musíme čeliť špecifickým podmienkam . Pozemok sa zvyčajne nachádza mimo nášho domova. Nezdržiavame sa tam stále a areál záhrady väčšinou nie je príliš strážený. Preto musíme pri drevených domoch klásť osobitný dôraz na bezpečnosť . Nechceli by sme predsa, aby nám niekto ukradol náradie či konzervy, alebo aby v našom dome prenocovali bezdomovci. Drevené záhradné domčeky stojace na pozemku musia byť v prvom rade vybavené dostatočne pevnými dverami a oknami . Riešenia, ktorými sú vybavené klasické modely, sa tu môžu ukázať ako nedostatočné. Vyhnúť by sme sa mali aj obyčajným skleneným oknám – tie sa obzvlášť ľahko zničia. Aj keď je areál záhrady monitorovaný, oplatí sa vybaviť aj naše drevené domčeky  kamerami. Ako absolútna posledná možnosť, ak to nie je možné, dajte  na dom aspoň tabuľku „sledovaný objekt“. Niekedy takéto informácie odradia chuligána alebo zlodeja od zničenia nášho majetku. Drevené záhradné domčeky stojace na pozemku by mali byť vybavené aj prepäťovými ochranami . Vďaka tomu, ak zabudnete odpojiť akékoľvek zariadenie od napájania, je väčšia šanca, že v prípade búrky sa nič zlé nestane.

záhradný domček devon
záhradný domček devon

Pridaj komentár