drevená chata stavba

Čaká sa na čarovný pozemok, o stavbe rekreačného domu je dávno rozhodnuté, dokonca už je vybraný aj projekt a zostáva dohodnúť termín začatia prác. Musíte čakať do jari, leta? Nemôže sa stavba dreveného rekreačného domu začať koncom jesene alebo zimy? Kedy začať s prácou, aby prebiehala hladko a bez prekážok? Vysvetľujeme!

Nebudeme objavovať Ameriku konštatovaním, že najlepší čas na stavbu chaty je počas teplých a slnečných mesiacov – koniec jari, leto a začiatok jesene. A to v podstate bez ohľadu na to, či ide o obytný alebo letný domček, drevený alebo murovaný. Neznamená to však, že keď už počasie nebude priaznivé, treba od stavieb upustiť. Drevený altánok  je tiež špeciálna stavba, ktorá si okrem základov nevyžaduje žiadne „mokré“ práce.

Z pohľadu výrobcu a dodávateľa drevených altánkov sa k tejto problematike môžeme vyjadriť na základe dlhoročných skúseností. V našej spoločnosti tvoríme predovšetkým severské-škadinávske domčeky. Celú konštrukciu pripravíme v našej továrni (spolu s príslušnou ochranou dreva) a následne dom zmontujeme na pozemku podľa plánu.

Je možné postaviť letný dom koncom jesene, zimy a skoro na jar?

Samozrejme! Domy v našej ponuke sú vyrobené len z drevených prvkov a pri výrobe a montáži nepoužívame žiadne materiály vyžadujúce lepenie pri plusovej teplote. Dom postavený aj v zime si teda zachováva svoje plnohodnotné vlastnosti a kvalitou stavby či životnosťou sa nijako nelíši od tých, ktoré sa stavajú v lete. 

Všetko závisí od základov vášho letného domu!

Sú však práce, ktoré by sa v zime vykonávať nemali. Ide o liatie základov, prípravu betónových stropov a murovanie stien.Aj malá chata s rozlohou do 35 m² musí byť stabilizovaná na základoch. V našej firme vieme drevený dom namontovať len na základ pripravený investorom.

Základ domu a tradičné materiály a teplota pod + 5°C

Príprava základu s použitím betónu – t.j. v každom prípade okrem blokového bodového základu – by mala byť ukončená pred začiatkom obdobia, v ktorom priemerná denná teplota klesne pod + 5 ° C. Pod pojmom “hotový” rozumieme, že betón je úplne suchý a vyzretý. Vzhľadom na nutnosť výkopov by mal byť aj bodový variant hotový v dostatočnom predstihu pred príchodom zimy.

  • Keď teplota začne klesať, nastanú mrazy a zem premrzne. Takže to bude veľmi ťažké, čo sťaží prípravu terénu a bude to tiež stáť viac a trvať dlhšie.
  • V čerstvom betónovom potere sa nachádza voda – ak zamrzne, betón netvrdne . Inštalácia letnej chaty nebude možná.
  • Pri veľmi nízkych teplotách môžu novo postavené steny prasknúť.
  • Pri teplotách pod + 5°C všetky hmoty a lepidlá tuhnú ťažšie a dlhšie a pri extrémnych teplotách zamŕzajú, tvrdnú a nemôžu plniť svoju funkciu.
drevená chata vnútro

Základ letnej chaty v zime? Nie je to nemožné!

Ak teplota klesne pod + 5 ° C, je tiež možné vytvoriť pevný a stabilný základ. Stačí sa vybaviť stavebnými materiálmi, ktoré sú odolnejšie voči chladu, ako je cement s prísadami, ktoré urýchľujú tuhnutie betónu, alebo malty, ktoré sú odolné aj teplotám do -10 ° C. Tiež stojí za to získať špeciálne ohrievače, ktoré budú schopné vykurovať aspoň určitú oblasť stavebných prác a urýchliť schnutie materiálov.

Samozrejme, stavať základy pre letný dom v zime je trochu riskantné – aj napriek miernym zimám zvyknú teploty prekvapiť a drasticky klesnúť, najmä v noci. Všetky „mokré“ práce je preto najlepšie ukončiť pred prvými mrazmi, teda začiatkom jesene .

Ak je základ pripravený, postavíme drevený letný dom bez ohľadu na ročné obdobie a teplotu . Stavba môže, samozrejme, trvať o niečo dlhšie ako na jar alebo v lete.

Mrazuvzdornosť drevenej konštrukcie letnej chaty

Prečo sa nebojíme stavania drevených letných domov v zime? Pretože ide o veľmi vďačný materiál, ktorý nevyžaduje použitie “mokrých” technológií, teda mált, lepidiel, bitúmenových hmôt a pod.

Konštrukcie našich domov sú vopred dobre pripravené, vrátane riadnej impregnácie. Čalúnenie domčekov spájame metódou pero-drážka – pero (jazyk) jednej dosky ide do drážky druhej. Zároveň je tak zaistená tesnosť a ponechaný priestor, aby drevo vplyvom teploty voľne menilo svoj objem a nedochádzalo k poškodeniu.

Pridaj komentár