Chatky, krby a doplnky

Letný dom je skvelým miestom na strávenie víkendu alebo dlhej dovolenky. Je však potrebné pripomenúť, že konštrukcia sa nemusí používať iba v lete. Vďaka vykurovacej inštalácii bude vhodný na celoročné používanie. Ktorý krb v letnom dome je najlepší? Na čo nezabudnúť pri jeho inštalácii?

Prečo sa oplatí postaviť krb pre letný dom?

Existuje mnoho spôsobov, ako vykurovať drevenú konštrukciu, ale krb zostáva už roky najobľúbenejšou možnosťou. V dovolenkovom dome tento typ riešenia navodí želanú, útulnú atmosféru a pozýva vás tam stráviť chladnejšie večery so svojimi blízkymi. 

Veľký význam majú aj prevádzkové náklady krbu, ktoré sú zvyčajne nižšie ako v prípade inštalácie alternatívnych inštalácií ako sú elektrické ohrievače. Napriek tomu, že opísaný typ kachlí vyžaduje investíciu väčšej sumy peňazí, pri užívaní letnej chaty rátajte s ich návratnosťou. Za zmienku tiež stojí, že krb v drevenom altánku je tiež mimoriadne efektívny . Správnou inštaláciou a dodržiavaním pravidiel súvisiacich s jeho používaním sa zároveň zaistí bezpečnosť pre každého zdržiavajúceho sa v zariadení.

Ak sa rozhodneme pre doplnkový systém rozvodov tepla, môžeme počítať s vykurovaním všetkých miestností v danom letnom dome. Ľudia, ktorí hľadajú ekologické možnosti, by mali venovať pozornosť aj tomuto typu riešenia, pretože teplo sa zvyčajne získava pomocou peliet alebo dreva.

Krb v drevenom letnom dome – na to si musíte pamätať

Komín musí byť inštalovaný tak, aby bolo možné ľahko odvádzať výpary z kachlí. Najlepšie bude fungovať izolovaný variant, vytvárajúci samostatný komínový systém. Vďaka nemu sa nemusíme obávať nutnosti murovaného potrubia alebo základov. Dá sa bezpečne umiestniť k stene alebo inému prvku letnej chaty, pretože pozostáva z dvojstenných rúr, ktoré sú vyplnené minerálnou vlnou vhodnej hrúbky.

Účinnosť izolovaného komína potvrdzuje skutočnosť, že tento typ riešenia sa používa aj v priemysle, ale aj v bytovej výstavbe. Jeho dôležitou výhodou je aj odolnosť voči nepriaznivým poveternostným podmienkam. Zaručuje bezpečnosť? Áno – jeho steny majú správnu teplotu a komín je nehorľavý . Nie je ovplyvnená účinkom kondenzátu. Za zmienku stojí, že týmto riešením odstránime splodiny vznikajúce nielen pri spaľovaní dreva, ale aj uhlia, jemného uhlia a iných pevných energetických palív.

Treba si uvedomiť, že možnosť inštalácie izolovaného komína je možná len v prípade, že je strecha pokrytá bitúmenovým šindľom . Táto možnosť sa zvyčajne nepoužíva, ak sa na to používa kovová strešná taška. Treba tiež zdôrazniť, že takéto riešenia sa používajú nielen v letných domoch. S úspechom sa dajú použiť aj v rodinnom dome, kde bude kachle doplnkovým zdrojom tepla v obývačke.

Bezpečnostné pravidlá týkajúce sa používania krbu v letnom dome

Zostáva odpoveď na otázku – ktorý krb v letnom dome bude fungovať podľa očakávania a zároveň zabezpečí bezpečnosť pre všetkých odpočívajúcich na danom mieste? V prvom rade sa oplatí staviť na model od overeného dodávateľa. Vďaka tomu si môžete byť istí, že bude bez výrobných chýb. Inštaláciu krbu by zase mali vykonávať odborníci, ktorí majú príslušné znalosti a skúsenosti na správnu inštaláciu kachlí. 

Krb v drevenej letnej chate by tiež nemal priamo priliehať k stene. Ak sa obávate, že odsunúť kachle od drevených prvkov nestačí, fragmenty blízkej konštrukcie je možné prekryť špeciálnou membránou odrážajúcou generované teplo smerom k miestnosti, čo ešte viac zvýši účinnosť vykurovania. K tomuto typu riešení sa perfektne hodia najmä moderné krby. Tiež je dobré zabezpečiť, aby podlaha pri krbe bola pokrytá nehorľavým materiálom, vďaka čomu bude používanie kachlí úplne bezpečné. Môže to byť tabuľa alebo podstavec z tvrdeného skla, ktorý ponúkajú niektorí výrobcovia kachlí.

Ak sa zameriame na popísaný typ krbu, musíme pamätať aj na jeho pravidelné čistenie, čo má vplyv aj na bezpečnosť používania kúrenia na letnej chate. Ako často to robiť? Stojí za to dodržiavať pokyny výrobcu.

Ako zvýšiť efektivitu prevádzky krbu v letnej chate?

Vedieť, ako postaviť krb v letnom dome a poznať najdôležitejšie pravidlá jeho používania, je tiež potrebné zvážiť, čo robiť, aby kachle “koza” efektívne ohrievali štruktúru . , V prvom rade sa pre zabezpečenie tepelnej pohody všetkých osôb zdržiavajúcich sa v danom zariadení oplatí ho zatepliť. To vám umožní vyhnúť sa stratám, ktoré môžu predstavovať až 30-35% vyrobeného tepla. Na tento účel je najlepšie použiť minerálnu vlnu. Jeho použitie tiež umožňuje chrániť chatu pred príliš vysokými teplotami, ktorým môže byť v lete vystavená.

Okrem toho je potrebné zvoliť správne okná a dvere , cez ktoré sa do miestností nedostane chlad ani vlhkosť. Pri výbere rekreačného domu sa oplatí opýtať sa výrobcu na možnosť vykurovania, ako aj na riešenia, ktoré budú najlepšie fungovať. Ľudia, ktorí nechcú vo svojom dizajne sporák, si môžu zvoliť aj iný spôsob vykurovania, napríklad plynom alebo elektrinou.

Pridaj komentár