Terasa alebo záhradný altánok je príjemným miestom, ktoré nám poskytuje priestor na relax vonku. Útulná terasa je ideálnym miestom stretnutí s rodinou či priateľmi pri aromatickej káve alebo na relaxáciu v hojdacej sieti.

Prelamované, ľahké zastrešenie je dobrý nápad na terasu.

Malá terasa je často výzvou. . . Majitelia malých terás či malých záhradných altánkov si nevedia rady s malým priestorom čo kde a ako umiestniť,aby priestor splnil všetky funkčnosti zóny.Strach a bezmocnosť nás paralyzuje a spôsobuje, že často nevyužívame potenciál miesta v záhradnom altánku či na terase.

To však neznamená, že sa to nedá.

Malé záhrady, balkóny a malé záhradné atlánky si vyžadujú špeciálne ošetrenie, no s prihliadnutím na ich požiadavky sme schopní vytvoriť miesto, ktoré nie je o nič horšie ako väčšie priestory.

Ak aj vy hľadáte nápad, ako vyzdobiť vašu malú terasu, ste na správnom mieste. V tomto článku sa dozviete, ako zariadiť malú terasu v niekoľkých malých krokoch .

Tajomstvo je v detailoch – určite je to jasné!

Farby, ktoré v ňom dominujú, majú obrovský vplyv na to, ako daný priestor vnímame. Odjakživa je známe, že čierna zoštíhľuje … Preto sa na malej terase vyhnite tmavým farbám, ktoré ju opticky zmenší.

V záhradnom domčeku neumiestňujte tmavý záhradný nábytok či dekorácie alebo záhradné kvetináče. Mali by sme sa snažiť používať svetlé farby – najmä na veľké plochy a prvky ako steny, podlahy by sme mali používať svetlé farby.

Dokonalá je samozrejme biela, ale aj svetlošedá, žltá, teplá a svetlohnedá a pastelové farby.

Biela stena a živé ploty poskytujú zázemie pre pekné dekorácie a nábytok. 
Okrem toho poskytujú súkromie.

Zrkadlo, povedz mi… ako zväčšiť terasu?

V malom priestore terasy sa oplatí použiť záhradné zrkadlo. Použitím zrkadla môžeme terasu zväčšiť a pridať priestor, ktorý tam nie je.Aj v drevenom altánku vyzerá zavesené zrkadlo veľmi útulne.

V okolí terasy sa bude skvele hodiť zrkadlo v drevenom ráme, ktoré bude „predstierať“ viac priestoru.

Miesto, kde zrkadlo zavesíme, je veľmi dôležité – musí nevyhnutne odrážať niečo atraktívne, pekné rastliny, nábytok, kvetináče.

Zrkadlo je veľmi zaujímavou a originálnou dekoráciou.

Zrkadlo v záhrade – ako vyrobiť zrkadlo v ráme okna?

Vyrobiť si zrkadlo na záhrade sami je veľmi jednoduché. Nižšie prezrádzame nápad na zrkadlo v uzávierke, ktoré vyzerá prirodzene a nevzbudzuje podozrenie.

Čo budeme potrebovať?

-zrkadlo

-drevené dosky- dajú sa recyklovať, dôležité je, aby boli pevné, v dobrom stave

-drevené, tenké lamely

-drevené lamelové panely, dostupné v každom obchode pre domácich majstrov, – 2 kusy

-skrutkovač

-kovové pánty – 4 kusy

-lepidlo na sklo, vonkajšie lepidlo / silikón

-farba na drevo, štetce, valček, rukavice

Na začiatok pomocou dosiek postavte drevenú základňu, o niečo širšiu ako zrkadlo, ktoré máme. Na zadnej strane pripevníme pánty na zavesenie zrkadla (aj keď má zrkadlo stáť na zemi, je dôležité ho upevniť, aby nespadlo) .

Dosky používame aj na výrobu dreveného rámu na zrkadlo – dôležité je, aby mal rovnakú veľkosť ako základňa.Namaľujeme okenice, rám a lišty v rovnakej farbe.Pripevnite uzávery k základni pomocou pántov.Prilepte zrkadlo na základňu.Pomocou skrutiek a lepidla fixujeme drevený rám.Na zrkadlo prilepte pásiky imitujúce klíčky.Necháme sušiť asi 4 dni.Zrkadlo zavesíme na miesto určenia.Pri zavesení zrkadla v záhrade ho nezabudnite mierne nakloniť, aby ste sa v ňom nevideli priamo, ako prechádzate tým, čo pokazilo efekt.

Zrkadlo inštalujeme k základni v zamračenom dni, aby lepidlo pomaly tuhlo – vysoká teplota a slnko urýchli jeho vytvrdzovanie.

Najbezpečnejším spôsobom pohybu zrkadla je použitie gumových prísaviek.

Namiesto sklenenej tabule môžeme použiť zrkadlové PVC, ktoré je bezpečnejšie na inštaláciu, je ľahšie a lacnejšie.

Prekvapivý multifunkčný nábytok

Na malej terase, kde záleží na každom centimetri priestoru, sa oplatí použiť záhradný nábytok, ktorý do priestoru dokonale zapadne.

Je dobré si kúpiť drevený nábytok na mieru.To umožní funkčné využitie každého centimetra terasy.

Každému, kto ocení funkčnosť, sa bude páčiť nábytok, ktorý dokáže plniť mnoho funkcií – napríklad sedačka, s úložným priestorom v zadnej časti – bude box na drobnosti potrebné na terase či v záhradnom altánku, ale aj doplnkové kreslo či pomocný konferenčný stolík.

Kombinácia svetla, svetlých lamiel a svetlej podlahy zväčšuje priestor. 
Zrkadlo za vodnou clonou navyše vytvára dojem väčšieho priestoru.

Zaujímavá podlaha

Na malej terase je to často monotónne, hostí je ťažké niečím prekvapiť. Dobré je použiť zaujímavý povrch, prípadne aj odlíšiť úrovne terasy. Každý povrch, ktorý je rôznorodý, pôsobí zaujímavejšie, vďaka takejto úprave na malej terase vytvoríme nový priestor.

Podlaha je základ terasy, mala by byť vždy premyslená, starostlivá, bezpečná.

Podlaha na terase je základom pre úspešné usporiadanie.

Osvetlenie

Správne osvetlenie záhradného altánku nám priestor zútulnia takisto dobre zvolené svetlo robí terasu ideálnou na relaxáciu.Drevený altánok či drevený domček so zavesenými svietielkami pôsobí teplo a dodá tak večeru príjemnú náladu.

Nezabúdajte, že pri rozhodovaní o usporiadaní terasy s osvetlením je potrebné zvoliť len prvky, ktoré sú určené na vonkajšie použitie.

Keď si kúpite solárne lampy, bude to v prospech planéty. Vybavené solárnymi panelmi sa nabíjajú zo slnka a svietia aj v zimných dňoch.

Atmosférické osvetlenie terasy vykúzlené z girlandy a lampášov.

Terasa, aj tá malá, má veľký potenciál. Oplatí sa ho využiť na vytvorenie ideálneho miesta na oddych pre celú rodinu.

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár