Pekná záhrada je snom mnohých záhradkárov. Každý z nich si dáva záležať na svojom kúsku zelene, stará sa oň a rozmýšľa, čo robiť, aby záhrada vždy vyzerala pekne. V našom článku vám naznačíme, ako znie dekalóg záhradkára.

Pekná záhrada – čo to znamená?

drevený altánok skrášli vašu záhradu

 

Pekná záhrada bude pre každého z nás iná. Snažili sme sa identifikovať znaky, ktoré ovplyvňujú vnímanie záhrady v priaznivom svetle.

Čo tu skryť, najdôležitejšie, aby naša záhrada vyzerala pekne, je udržiavať v nej poriadok. Záhrada, v ktorej sa cítime príjemne, je upravená, čistá a uprataná záhrada.

Ako pracovať v záhrade?

Práca v záhradke je ako nekonečný príbeh, vždy je čo robiť … Záhradkári majú plné ruky práce prakticky v každom ročnom období, aj v zime tu bude nejaká tá záhradkárska činnosť.

Záhradkári sú kvôli veľkému množstvu práce nútení pravidelne sa o záhradu starať. Kto zanedbával svoje záhradnícke povinnosti načas, vie, čo to je. Ak nepracujeme systematicky, záťaž môže byť zdrvujúca.

Preto, aby nás práca v záhrade predsa len neunavila, oplatí sa pracovať systematicky. Kontrolujte záhradu aspoň raz týždenne a urobte technickú kontrolu – nie je tam škodca?Čo je potrebné orezať? Blíži sa termín výsevu? Výsadba? Hnojenie?

Kontrola a pravidelnosť sú kľúčom k tomu, aby bola naša záhrada príjemná, napriek tomu, že je to pracné.

Samozrejme, práca v záhrade, okrem toho, že si od nás vyžaduje čas a niekedy aj obete, dáva nášmu telu aj množstvo benefitov. Aký druh?

  • záhradníctvo je tréning mysle – záhradník si musí pamätať požiadavky na rastliny, termíny práce, miesta, kde sa vysádzajú cibuľky
  • fyzická príprava vonku – ohýbanie, strečing, hojdanie a niekedy aj beh – práca v záhrade je ako vonkajšia telesná výchova
  • otužuje organizmus – práca v počasí a nepriaznivom počasí, ako aj neustály kontakt s pôdnymi baktériami a pod., imunizuje naše telo
kríky treba strihať a trávnik čistiť od burín

Pekná záhrada – ako sa potešiť pekným trávnikom?

Kto si myslí, že trávnik je nenáročný a bezproblémový, je na omyle. Trávnik je jedným z najnáročnejších prvkov záhrady, najmä ak chcete zelený koberec.

Základom starostlivosti o trávnik je jeho pravidelné kosenie. Záhradný trávnik by sa mal kosiť raz týždenne – kosenie zvyšuje hustotu rastlín a ošarpaný trávnik je estetickým zázemím pre ďalšie prvky.

Trávnik by sa mal prevzdušňovať raz za 2-3 roky a dokonca aj vertikutácia každú sezónu. Je potrebné aj prihnojovať – jarná dávka hnojiva s dusíkom a jesenná s draslíkom, trávnik dostane do perfektnej kondície.

Najčastejšími problémami s trávnikom je výskyt buriny, machu a škodcov.

Pekná záhrada – pekné rastlinky?

Pekná záhrada pozostáva z viacerých prvkov, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Hlavnými sú rastliny, ktoré rastú v pekných kvetinových záhonoch a budú krásnou dekoráciou.

Hlavným dekoratívnym prvkom peknej záhrady sú atraktívne a dobre udržiavané rastliny. 

Pri výsadbe rastlín v záhrade ich musíme prispôsobiť stanovištným podmienkam, rastliny budú potom menej problémové a budú zdravšie.

Pri výsadbe rastlín musíme starostlivo pripraviť substrát, okoreniť ho úrodným prídavkom. Dôležité sú aj sadenice – musia byť zdravé, dobre vypestované, najlepšie je kúpiť ich v záhradkárstve.

Pekná záhrada nie je len o rastlinách, ale aj o povrchoch a terénnych úpravách. Ak chcete, aby vaša záhrada vyzerala pekne, musíte vedieť jednu vec – v záhrade sa treba zamerať na kvalitu!

Všetky materiály používané na výrobu záhradnej techniky sú celoročne vystavené škodlivým vplyvom počasia – vlhko, slnečné žiarenie, UV žiarenie, mráz, sneh, ale aj vplyv škodcov, hmyzu a plesní, dokážu efektívne znetvoriť aj tú najkrajšiu záhradu .

záhradný bazén sea brezzehttps://www.najlacnejsie-altanky.sk/kategoria/bazeny/

Záhradné dekorácie

Dekorácie sú cenným prvkom zariadenia – v interiéri aj exteriéri pôsobia dekorácie ako šperk – upútajú pozornosť, zdobia a potešia.

Pri hľadaní dekorácií pre našu záhradu by sme si mali vybrať veci, ktoré sa k nej hodia štýlom a kvalitou.

Dekorácie môžu byť celoročné a sezónne – svoju úlohu môžu zohrať záhradné kvetináče, drobné vodné prvky či lampy.

Svoju záhradu môžeme doplniť drevenou saunou,ktorá pôsobí na naše telo ozdravujúco a po dlhom a namáhavom dni nám vie zas dodať energiu.

Pre tích,ktorí maju radi zas vodu,výbornou alternatívou ako doplniť kúsok našej záhrady je zaobstarať si záhradný bazén či drevenú vírivku.

V neposlednom rade vieme našu záhradu skrášliť aj chatkou na grilovanie ,ak čas radi trávime s priateľmi pri pohári dobrého vínka.

Pridaj komentár