Nápad, ako to urobiť správne? Záhrada pestovaná v kvetináčoch.

Charakteristickým znakom záhrady zdvihnutej od zeme je štruktúra záhona, ktorý nie je v rovine so zemou, ale je vyvýšený od zeme. To umožňuje prevádzkovať usporiadanejšiu zeleninovú záhradu, ale predovšetkým ju pestovať aj na menej úrodných, kamenistých pôdach či dokonca na balkóne. Ale ako urobiť zeleninovú záhradu v záhonoch? Akú konštrukciu si vybrať? Ako sa o ňu starať? Tu je malý sprievodca zeleninovou záhradou!

vyvýšený záhon
vyvýšeny záhon

Ako vybudovať vyvýšenú zeleninovú záhradu pomocou záhonov?

Čoraz viac dizajnérov a tvorcov sa pozerá na vybudovanú zeleninovú záhradu ako na riešenie, ktoré spája potrebu usporiadaného zeleného priestoru s estetickými možnosťami, ktoré toto riešenie môže ponúknuť. Buďte opatrní: vytvorenie vyvýšenej záhrady nie je len estetická voľba.  Zeleninová záhrada čerpá krásu zo svojej funkčnosti: mala by preto byť vytvorená bez toho, aby ste stratili zo zreteľa prirodzenosť rastlín, ich potreby a priestor, ktorý potrebujú.

Vyvýšené záhradné záhony

Pôda v zeleninovej záhrade zdvihnutá zo zeme sa líši od bežnej pôdy pre domácu zeleninovú záhradu a od prirodzenej pôdy. Vo vysunutej záhrade je totiž pôda úrodnejšia, pretože sa po nej nešliape, a teda je poréznejšia. Tento štrukturálny rozdiel uľahčuje rast koreňov, aby bolo možné vykonávať výnosnejšie siatie.

Vyvýšené záhony: čo zasadiť?

Vo vyvýšených záhonoch je možné pestovať všetky druhy zeleniny. Najvhodnejšie sú však menšie ako hlávkový šalát, špenát, reďkovka či koreňová zelenina ako cibuľa a mrkva. Dokonca aj aromatické rastliny sú ideálne na pestovanie vo vyvýšených záhonoch.

vyvýšený záhon

Vyvýšená záhrada: Zavlažovanie

Jedným z najefektívnejších spôsobov zavlažovania vyvýšených záhradných záhonov je odkvapkávací systém. Táto metóda v skutočnosti umožňuje privádzať vodu k rastlinám priamo pri ich koreňoch. Je to celkom pohodlné, pretože tento systém je vybavený praktickým časovačom, pomocou ktorého môžete jednoducho naprogramovať plány zavlažovania, čím ušetríte čas a námahu. V každom prípade, ak začnete s ručným zavlažovaním, na výške nádrže záleží.

Výhody vyvýšených záhonov

Aké sú výhody vytvorenia vyvýšenej zeleninovej záhrady?

  • Zem nie je pošliapaná, takže zostáva mäkká a úrodná. A to umožňuje pracovať aj v ťažkých pôdach, kde voda stojí alebo naopak v piesočnatých a suchých pôdach chudobných na živiny, kde voda veľmi rýchlo odteká.
  • Pôda v zeleninovej záhrade sa skôr zohreje, čo podporuje klíčenie a vývoj rastlín, najmä v počiatočnom období.
  • Rastliny dostávajú viac svetla, pretože sú vyššie. To je užitočné najmä pre nízke odrody, ktoré môžu konkurovať vysokým záhradným rastlinám.
  • Dostupný priestor sa dá využiť efektívnejšie.
  • Je tu menej burín, pretože semená ťažšie dosahujú určitú výšku.
  • Vyvýšené záhony sa dajú v prípade potreby ľahko zakryť a odhaliť.
  • Ak sú záhony dostatočne vyvýšené, tak z toho bude mať úžitok aj náš chrbát, bez problémov sa tomuto koníčku pod holým nebom môžu oddávať aj ľudia s nejakým pohybovým postihnutím.

Pridaj komentár