Určite nám každý dá za pravdu, že po náročnom dni v práci, alebo po dni strávenom vzdelávaním sa, si doprajeme oddych a regeneráciu na čerstvom vzduchu v pohodlí domova. Čerstvý vzduch a slnečné lúče si môžeme vychutnávať na záhrade či terase, v prípade, že bývame v byte, máme možnosť tento čas pre seba stráviť na balkóne. Priestor často zariaďujeme tak, aby sa v ňom objavilo čo najviac zelených rastlín. Tomuto miestu sa však oplatí venovať svoju energiu, čas a pozornosť, aby sme si mohli vytvoriť útulný kútik pre každodenné načerpanie nových síl, do ktorého sa budete radi večer vracať. V tom môže pomôcť správne vybraný nábytok, ako napríklad vyššie spomínané záhradné stoličky. Na čo by ste si pred ich kúpou mali dať obzvlášť pozor?

V obchode s nábytkom nájdete mnoho variant záhradného nábytku, je možné ich kúpiť ako set, kde súčasťou je stolík, alebo je možné zakúpenie záhradných stoličiek samostatne. všetko závisí od vašej predstavy o dizajne balkóna, terasy alebo záhrady. Na trhu je množstvo modelov a výrobcovia sa predbiehajú v nových dizajnoch. Niektoré sa viažu na minulé obdobia, zatiaľ čo iné sú ikonou modernosti.

Záhradné stoličky www.stolicky24.sk/zahradne-stolicky/288/c – na aké prvky by ste si pri ich výbere mali dať obzvlášť pozor?

  • materiál – vzhľadom na to, že nábytok bude vystavený vonkajším faktorom, oplatí sa zvoliť model vyrobený z odolného, ​​správne chráneného materiálu,
  • komfort používania – záhradné kreslo by malo zabezpečiť pohodlný odpočinok na čerstvom vzduchu,
  • jednoduché čistenie – vďaka tomu je možné nábytok rýchlo vyčistiť a dlhšie si zachová svoje vysoké estetické hodnoty,
  • dizajn – dizajn stoličky by mal ladiť s ostatnými prvkami, t.j. ostatným nábytkom a dekoračnými doplnkami,
  • doplnkové príslušenstvo – vítaná je možnosť použitia doplnkového príslušenstva, vrátane napr. dáždniky alebo dekoratívne záhradné vankúše.

Ktorý z materiálu zvoliť? – Drevo alebo ratan?

V súčasnej dobre nájdeme niekoľko rozličných materiálov, z ktorých sú záhradné kreslá vyrobené. Populárny je ratan, drevo, plast, hliník a oceľ. Každý z nich má výhody aj nevýhody.

Najobľúbenejším je drevený záhradný nábytok. Má množstvo výhod, medzi ktoré patria predovšetkým estetické hľadisko. Nedá sa však poprieť, že drevený záhradný nábytok by ste mali pravidelne impregnovať, aby ste ho ochránili pred negatívnym vplyvom vonkajších faktorov. Nie každý má však na to čas a fyzické možnosti.

Ďalším materiálom, ktorý dokonale ladí s vegetáciou a pomáha dodať aranžmánu útulnosť, je ratan. Záhradné ratanové stoličky vyzerajú veľmi elegantne. Kvôli nižšej odolnosti voči poveternostným vplyvom vrátane častého dažďa a silného slnečného žiarenia sa odporúča ich použitie na zastrešené balkóny či terasy. Ak zdobia otvorené priestranstvá, stojí za to postarať sa o ich správne skladovanie.

Trochu odlišným je záhradný nábytok www.stolicky24.sk/zahradny-nabytok/287/c vyrobený z plastu. Najväčšou výhodou pre mnohých ľudí je to, že v porovnaní s ratanom či drevom je cenovo výhodný. V tomto prípade stojí za zmienku aj záhradný nábytok, na ktorého výrobu je použitý technoratan, teda syntetický ratan, kde na prvý pohľad nenájdeme rozdiel oproti tomu prírodnému. Čoraz častejšie sa stáva populárnym aj hliník. Takýto záhradný nábytok sa bude skvele hodiť do vonkajších priestorov, kde chceme tráviť voľný čas, ktoré sú zariadené v modernom štýle. K tomu sú veľmi odolné voči nepriaznivému počasiu a ich váha je nízka, takže manipulácia s nimi je nenáročná. 

Ergonómia záhradného nábytku – prečo je taká dôležitá?

Záhradné kreslo je kus nábytku, ktorý by mal byť správne zladený s priestorom, v ktorom sa má nachádzať. Zároveň musí zabezpečiť komfort používania. V tomto prípade stojí za to venovať pozornosť výške operadla. Vyššie operadla určite poskytnú lepšiu oporu pre chrbát. Sedadlo v tvare “vajíčka” , čiže odliatok, kde je sedadlo a operadlo v celku, poskytne primeranú ochranu pred studenými vánkami.

Keď máme viac miesta, môžeme sa rozhodnúť pre pohodlné záhradné stoličky v podobe kresiel. Môžete na nich pohodlne sedieť a užívať si pobyt vonku. Rôzne druhy záhradných stoličiek môžete nájsť na stolicky24.sk.

Ako skladovať záhradné stoličky – aký bude najlepší spôsob?

Záhradný nábytok v jesennom a zimnom období treba náležite chrániť pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi. Ideálne by malo byť miesto zastrešené, aby nábytok ochránilo pred dažďom, snehom, mrazom či slnečným žiarením. Záhradné stoličky je možné umiestniť na seba, čím vytvoríte stoh – takto nezaberú veľa miesta. Ľudia, ktorí nemajú veľa úložného priestoru, sa môžu rozhodnúť pre skladacie modely.

Zaujímavým riešením sú aj špeciálne kryty, ktoré chránia nábytok. Dajú sa použiť ako na jeseň, tak aj v zime – chránia nábytok pred prachom v skrini a na jar a v lete – keď sú vonku vystavené dažďu a slnku.

Moderné záhradné kreslo je spôsob, ako doplniť dizajn záhrady a poskytnúť miesto na oddych. Dôležité je vybrať si do záhrady taký kus nábytku, ktorý splynie s už existujúcim priestorom a doplní ho. Stoličky sa oplatí vybaviť aj pohodlnými záhradnými poduškami, ktoré spríjemnia chvíle strávené vonku.