V živote každého záhradkára či majiteľa domu príde okamih, keď dospeje k rozhodnutiu kúpiť si domček na náradie.

Väčšinou je to diktované nedostatkom miesta či malá drevená garáž, no nezabúdajme, že vhodne zvolený úložný priestor na náradie môže pomôcť zakryť nevábnu stenu alebo poskytnúť trochu súkromia a ochrániť pred pohľadmi susedov. Záhradný domček nemusí byť riešený ako obyčajná búda na náradie, hrable a inú užitočnú záhradnú techniku. Záhradné domčeky zohrávajú čoraz častejšie úlohu doplnkovej garáže: môžu sa v nich uložiť veľké kosačky, bicykle, grily, náhradné kolesá áut a dokonca aj motocykle!

Ktorý si vybrať: plastový, drevený alebo možno kovový?

Toto sú najčastejšie otázky, ktoré vznikajú pri výbere záhradného domčeka.

MUSÍ MAŤ ZÁHRADNÝ DOMČEK VETRANIE? AKO JE TO S KONDENZÁCIOU VODY?

Ku kondenzácii vodnej pary dochádza vždy, keď je rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou výrazný. To znamená, že sa vyskytuje najčastejšie na jar a na jeseň, kedy máme počas dňa výrazné teplotné rozdiely a teplota okolia už klesla, pričom vzduch v dome je ešte relatívne teplý. Podobný efekt možno pozorovať napríklad vtedy, keď ste pri jazere skoro ráno, keď sa vodná hladina vyparuje. Skvelým spôsobom, ako čeliť kondenzácii, je kúpa domu s vetraním. Vetranie nie je niečo nevyhnutné, ale rozhodne zvyšuje komfort používania prístrešku. Vďaka nemu sa vyhneme vode, ktorá sa zhromažďuje pod strechou a na vnútorných stenách. Vetracie mriežky bývajú umiestnené v najvyšších bodoch štítových stien, vďaka čomu privádzajú čerstvý vzduch do najviac „zahmleného“ priestoru pod strechou.

Záhradný domček Breta

MÔŽE ZÁHRADNÝ DOM ODFÚKNUŤ VIETOR? AKO ICH OPRAVIŤ?

Pokiaľ ho pripevníme k zemi v súlade s odporúčaniami výrobcu, nič také sa nestane. Plastové a kovové domy sa najlepšie pripevňujú k betónovému základu pomocou rozperných skrutiek. V prípade drevených modelov taká núdza prakticky nie je – domy vážia niekoľko stoviek kilogramov a nápory vetra ich neohrozujú. Ak sme kúpili naozaj malý ľahký záhradný domček, môžete použiť oceľové uholníky priskrutkované zvnútra k stenám a betónovému podkladu.

NEMAJÚ KOVOVÉ DOMY PRÍLIŠ TENKÉ STENY?

Kovové konštrukcie nemusia byť veľmi masívne, aby plnili svoje funkcie. Vlastnosti ocele umožňujú výrobu čalúnenia s hrúbkou aj menšou ako 0,5 milimetra pri zachovaní všetkých prevádzkových hodnôt. Vzhľadom na to, že je to skelet, ktorý nesie všetky zaťaženia, opláštenie takéhoto domu je namontované na nosníku z ocele oveľa hrubšej ako samotné opláštenie, vyrobeného z oceľových profilov. Vďaka použitiu profilov namiesto bežných plochých tyčí sa zvyšuje tuhosť konštrukcie a jej odolnosť voči vetru.

Záhradný domček Lukne

AKÉ DRUHY DOMOV NA NÁRADIE NA POZEMOK SÚ NAJLEPŠIE? PLASTOVÉ, KOVOVÉ ALEBO DREVENÉ?

Na to neexistuje jednoduchá odpoveď. Každý typ domu má svoje výhody a nevýhody, preto materiál, z ktorého bude náš dom vyrobený, treba prispôsobiť požiadavkám. Určite, ak nám záleží na estetike, najlepším riešením budú drevené domy, potom kovové a nakoniec plastové. Drevo je ušľachtilý materiál a každá konštrukcia z neho má svoj charakter. Záhradné drevené domy ponúkajú aj najlepšiu tepelnú izoláciu, zatiaľ čo plechové domy ju prakticky vôbec neponúkajú. Na druhej strane, kovové skrinky už dávno nevyzerajú ako obyčajné plechové dózy a teraz máme veľký výber modelov, ktoré imitujú napríklad drevené domčeky alebo sú natreté mnohými estetickými farbami, vrátane aktuálne módnej šedej. Vzhľadom na odolnosť a jednoduchú údržbu sú najlepšie kovové, plastové, polykarbonátové a vinylové konštrukcie (možno ich považovať za akési plastové domčeky). Tu výrobcovia ponúkajú záruky až 10 rokov a viac. Ani pri tak dlhej dobe používania ich netreba nijako udržiavať, stačí ich raz za pár mesiacov umyť. Drevo sa naopak musí každých pár rokov natrieť a naimpregnovať, navyše má prirodzený sklon nasávať vlhkosť.

AKÝ TYP PODKLADU PRIPRAVIŤ? 

Podklad by mal byť vždy pripravený podľa odporúčaní výrobcu daného modelu. Najbežnejším a najodolnejším spôsobom je príprava betónového poteru, na ktorý sa konštrukcia položí a následne priskrutkovaná rozpernými skrutkami. Výnimkou sú väčšie drevenice, ktoré vzhľadom na ich značnú hmotnosť (aj niekoľko stoviek kilogramov) nie je potrebné pripevňovať k zemi. V ich prípade môžete použiť aj betónové tvárnice, vďaka ktorým ušetríme čas a peniaze potrebné na zhotovenie poteru.

Záhradný domček Katerina

SÚ ODKVAPY POTREBNÉ?

Výrobcovia väčšinou odkvapy neponúkajú z jednoduchého dôvodu: strechy majú tak malú plochu, že voľne stekajúca voda ničomu neprekáža, pričom odkvapový systém v tak malom zariadení bude nápadný a zníži jeho estetickú hodnotu. Pokiaľ nejdeme zachytávať dažďovú vodu z každého možného povrchu, nie je potrebné inštalovať žľaby.

AKO SA OCHRÁNIŤ PRED VLÁMANÍM?

Vlastne všetky modely majú široké visiace zámky alebo sponky, takže máme veľkú voľnosť pri výbere visiacich zámkov a v prípade potreby aj retiazok. Väčšina drevených domčekov má tiež dvere s uzamykateľným kľúčom, rovnako ako v bežných domácnostiach. 

POTREBUJE ZÁHRADNÝ DOM ZATEPLIŤ?

Nie je taká potreba, napokon v nej nebudeme bývať. Ak plánujete skladovať predmety citlivé na nízke teploty, najlepším riešením je kúpa dreveného domu. Drevo ako prírodná surovina má oveľa väčšiu možnosť ochrany interiéru pred nízkymi teplotami ako plasty či kov. Ak nám z nejakého dôvodu nevyhovuje drevodom, v nízkych teplotách dobre poslúžia aj plastové či vinylové domy.

Pridaj komentár