Zelenina v záhrade

Vlastná zeleninová záhradka je zárukou zdravého stravovania-bio zeleniny. Len my môžeme kontrolovať, čo zasiahne substrát, v ktorom rastú, a akými prostriedkami budeme naše záhony pestovať. Zeleninová záhradka je veľkým zadosťučinením – možnosť sledovať, ako zo semienka vyrastú pekné paradajky, šalát či iné pochúťky.

Práca v zeleninovej záhrade by mala zamestnať celú rodinu – je to zaujímavá lekcia pre najmenších, ktorí sa učia usilovnosti a zaúčajú sa do tajov záhradkárčenia.

Pohodlné užívanie vám umožní zeleninová záhradka umiestnená v blízkosti domu.

Zeleninovú záhradku si môžeme založiť kedykoľvek – najvhodnejšia však bude jar. Správna príprava substrátu či správne plánovanie výsadby je zárukou úspešnej úrody. Niektoré druhy zeleniny sa navzájom ovplyvňujú –pozitívne alebo negatívne. Preto sa oplatí poznať tieto závislosti a využiť ich v našej záhrade. Ak sa však trochu zamyslíme nad kompozíciou zeleninovej záhrady, môžeme z nej urobiť skutočné dielo záhradného umenia. Zeleninová záhrada bude krásna a užitočná.

Aj keď nemáme záhradku, môžeme pestovať zeleninu a ovocie. Skvelým spôsobom je výsadba a siatie do záhradných a balkónových kvetináčov a debničiek. Aj na malom balkóne či pod dreveným prístreškom môžeme pestovať zdravé a aromatické rastliny.

Ako naplánovať prípravu zeleninovej záhrady? Ako zasiať zeleninu? V akom štýle môžeme naplánovať našu zeleninovú záhradu? Na všetky tieto otázky odpovedáme

Umiestnenie zeleninovej záhrady

Pri plánovaní zeleninovej záhrady v záhrade musíme dôkladne zvážiť jej umiestnenie. Miesto, ktoré si vyberieme, bude mať veľký vplyv na rast rastlín. Mala by byť vybraná tak, aby spĺňala niekoľko kritérií. 

Ak je poloha zeleninovej záhrady priaznivá – naše plodiny budú bohaté a zároveň samotná zeleninová záhrada od nás nebude vyžadovať veľa starostlivosti.

Miesto pre zeleninovú záhradku by malo byť slnečné aspoň pol dňa – potom zelenina dostane dostatočné množstvo slnečnej energie potrebnej pre zdravý rast. Príliš veľa slnečného žiarenia však spôsobí, že pôda rýchlejšie vysychá a preto je potrebné záhradu častejšie polievať a kyprieť.

Vaša vlastná zelenina vysadená v zeleninovej záhrade alebo kvetináči bude chutným a sviežim doplnkom vášho sendviča.

Ak plánujeme zeleninu v črepníku, táto poloha bude ešte dôležitejšia, lebo substrát v črepníku rýchlejšie vyschne, preto si bude vyžadovať na slnku viac pozornosti.

Časy, keď sa zeleninová záhradka skrývala za dreveným domom,či dreveným altánkom  sú preč. Záhradnou dekoráciou ako je drevený altánok či drevený domček,bazén,sauna či detské ihrisko sa k nim v súčasnosti pridali aj zeleninové záhradky – zaujímavou dekoráciou sú vystavené záhony oplotené ozdobným plotom, či jedlé kompozície v záhradných kvetináčoch.

V zeleninových záhradách často vysievame okrasné rastliny, ktoré pôsobia blahodarne – napríklad žeruchy, ktoré prilákajú vošky, alebo nechtíky, ktoré svojou vôňou odpudzujú háďatká. Takéto kombinácie kvetov a zeleniny sú veľmi malebné a stojí za to ich ukázať.

Pred výsevom zeleniny musíme dobre pripraviť substrát.

Na uľahčenie záhradkárčenia by mala byť plocha rovná, rovná, bez vyvýšenín alebo priehlbín, ktoré budú mať iné podmienky ako zvyšok záhrady. Starostlivosť o záhradu vám výrazne uľahčí blízkosť kohútika, studne či inej vodnej nádrže, vďaka čomu ju nebudete musieť nosiť v napájadlách. Vieme pomôcť aj so zavlažovacím systémom.Takisto je dobré mať po ruke záhradné náradie,ktoré si môžeme uschovať v drevenej garáži alebo v drevenom prístrešku či v záhradom domčeku.

Ak chceme, aby bolo používanie záhrady pohodlné, mali by sme si ju naplánovať blízko domova – čerstvé bylinky, zelenina na šalát na večeru či polievku – potom budú na dosah a nebude potrebné behať po celej záhrade, keď máme chuť niečo zjesť.

Zdravá zelenina je zdravý základ

Nemožno poprieť, že substrát, do ktorého naše zeleninové pochúťky vysievame, má obrovský vplyv na ich zdravie, chuť a rast. Bez ohľadu na to, či plánujeme zeleninovú záhradku v zemi alebo v kvetináčoch a debničkách, musíme dbať na kvalitu substrátu.

Substrát pre zeleninovú záhradu by mal byť veľmi úrodný a zdravý. Najlepšie je tiež, ak je priepustný – stojaté vody v ťažkej zemi môžu spôsobiť choroby rastlín či hnilobu ich podzemných častí.

Pri plánovaní založenia zeleninovej záhradky by sme mali substrát správne pohnojiť. Ak nám záleží na zdravých a ekologických plodinách, budeme používať len prírodné riešenia.

Na obohatenie substrátu možno použiť zelené medziplodiny. Stačí veľmi skoro na jar alebo na jeseň o rok skôr – na miesto plánovanej zeleninovej záhrady zasiať rastliny, ktoré obohatia substrát o dusík a tiež prekyprí substrát – môže ísť o horčicu, lupinu.Substrát je možné kŕmiť prírodným hnojivom – hnoj tiež vyživí pôdu, no treba ho aplikovať aj o niečo skôr pred výsevom semien.

Ak sme na hnojenie zeleninovej záhradky nemysleli skôr – nič nie je stratené. Na pomoc nám prichádzajú prírodné hnojivá, ktoré možno aplikovať pred alebo po sejbe zeleniny. Granulovaný hnoj je vynikajúci návrh. Jeho použitie, najmä v meste, je oveľa jednoduchšie. Je to jednoduché a efektívne riešenie – granulovaný hnoj kupujeme v balíkoch, je oveľa menej „voňavý“ ako jeho čerstvá forma. Hnoj stačí zmiešať so substrátom, do ktorého plánujete siať zeleninu. Vlhká pôda uľahčí jej rozklad a pomôže uvoľniť zložky.

V balkónových debničkách môžu úspešne pestovať bylinky, šalát, paradajky a mnoho ďalších druhov zeleniny.

Zelenina v kvetináčoch a nádobách – zeleninová záhradka na balkóne

Pestovanie zeleniny v kvetináčoch alebo debničkách umožňuje majiteľom aj malých balkónov či malého dreveného prístrešku  vychutnať si chutnú zeleninu.Najdôležitejšie je vybrať si dobrý záhradný kvetináč. Aby pôda príliš rýchlo nevyschla a rastlinám poskytli optimálne podmienky pre vývoj, musíme zvoliť správnu veľkosť črepníka. Črepník nemôže byť príliš malý – rozhodnime sa teda pre väčšiu nádobu, v ktorej môžeme kombinovať viacero druhov byliniek, šalát alebo paradajky.

Zeleninu možno úspešne pestovať v kvetináčoch – napríklad papriku alebo cherry paradajky.

Dokonalou vymoženosťou bude črepník so závlahovým systémom, ktorý našej zelenine zabezpečí tú najlepšiu hydratáciu počas celej sezóny. Črepník so závlahovým systémom sa o zeleninu postará aj vtedy, keď tam nie sme – môžeme doplniť zásoby vody a pokojne vyraziť na dovolenku.

Veľmi dôležitá je aj odolnosť kvetináča , ktorý si vyberieme. Najčastejšie bude musieť odolávať neustálemu vplyvu poveternostných podmienok – v podobe dažďa či slnka. Trvanlivý a odolný záhradný kvetináč bude viacsezónnou nádobou na zeleninu.

Drevené kvetináče fungujú dobre a sú vhodné na mnohé terasy,či ako dekor do drevených altánkov  vyžadujú však impregnáciu na zastavenie korózie. Môžeme sa teda rozhodnúť pre veľké polyratanové terasové kvetináče – ktoré sú veľmi trvácne a odolné a zároveň krásne vyzerajú.

Zeleninové štýly

Zelenina sprevádza ľudí po stáročia, a tak sa nám podarilo vyvinúť niekoľko spôsobov pestovania zeleniny.

V posledných rokoch je najpopulárnejším spôsobom pestovanie zeleniny v debničkách nad úrovňou terénu . Je to veľmi výhodné, pretože záhony sú v určitej výške, takže sa nemusíme zohýbať, aby sme ich vykoreňovali alebo zberali úrodu. Okrem toho táto štruktúra čiastočne chráni pred škodcami.

Pozoruhodným spôsobom pestovania zeleniny je zeleninová záhrada francúzskeho typu, tzv Potagerova záhrada. Francúzska zeleninová záhrada nám pripomína pravidelné prízemné záhrady – tu vznikli aj dekoratívne prízemia, teda okrasné záhony, ktorých okraje boli z nízkeho orezaného buxusu. Vnútro takéhoto záhona bolo vysadené zeleninou a bylinkami, no pre zachovanie dekoratívneho charakteru zeleninovej záhrady počas celej sezóny boli vysadené aj ovocné stromy a kríky. Celá zeleninová záhrada vo francúzskom štýle je veľmi pravidelná, geometrická.

Jedinečným a veľmi atraktívnym spôsobom je prevádzka zeleninovej záhrady v rustikálnom štýle. Zeleninové záhony sú obklopené dreveným kolíkom, natretým bielou farbou alebo v prírodnej farbe. Okrem toho v záhrade okrem zeleniny rastú aj ovocné stromy a kríky, na plote rastie množstvo kvitnúcich jednoročných rastlín ako slnečnica, astry, cínie, hrachor voňavý či okrasná fazuľa. Tento štýl záhrady je nám asi najbližší a najznámejší.

Drevený plot a slnečnice sú symbolmi zeleninovej záhrady v rustikálnom štýle.

Vlastná zelenina je výsadou, ktorú si môžu dovoliť majitelia záhrady, ale aj balkóna, terasy či dokonca väčšieho parapetu. Aromatické a čerstvé bylinky či zelenina sa stanú pekným a zdravým doplnkom našich jedál a radosť nám urobí možnosť ich vlastného pestovania.

Môžeme tak obedovať v záhradnom altánku a do polievky si isť rýchlo odtrhnúť kúsok petržlenovej vňaťky.

Alebo si večer ugrilovať našu vypestovanú zeleninu v chatke na grilovanie.

Aký luxus!

Pridaj komentár