Ochrana dreva v interiéri – viete
čím a ako?

Drevo sa teší stále veľkej obľube v stavebníctve aj v nábytkárstve. V posledných rokoch je jeho použitie na vzostupe a neraz sa v dizajnových interiéroch stretávame s úpravou, ktorá sa vzhľadom približuje iným materiálom. A to predovšetkým pre svoje vlastnosti, ktorými ľahko navodí príjemnú atmosféru, útulnosť a pohodlie. Zatiaľ čo vo vonkajších priestoroch musí byť chránené pred vplyvmi poveternosti, v obytných priestoroch sa na drevo kladú iné požiadavky. Nielen bežné znečistenie a mechanické zaťaženie, ale aj pôsobenie určitých látok (napr. krémy na ruky, nápoje, atď.) ako aj pôsobenie čistiacich prostriedkov môže extrémne namáhať drevený povrch. Bez správneho ošetrenia by v peknom stave žiadne drevo dlho nevydržalo. Pre použitie v interiéri sa v našich podmienkach používajú prevažne európske dreviny. Na obloženie sú to predovšetkým mäkké dreviny ako smrek a borovica, u podláh je to rozšírené o tvrdé drevo, ako dub, buk a jaseň. Použitie dreva na nábytok potom záleží na vkuse a občas sa objavia i exotické dreviny. Ich použitiu nahráva aj skutočnosť, že éru lakov postupne nahrádzajú oleje, vosky alebo ich kombinácie. Vďaka ich použitiu zostáva drevo vo svojej prirodzenej kráse, avšak chránené pred nežiadúcimi vplyvmi okolia. Aj pre drevo používané v interiéri, alebo hlavne pre drevo v interiéri, je dôležitá jeho kvalita. Za predpokladu, že je drevo kvalitné a so zodpovedajúcou vlhkosťou, môžeme začať s jeho predprípravou pre následnú povrchovú úpravu. Ide predovšetkým o odmastenie a ľahké prebrúsenie brúsnym papierom zrnitosti P100 (u smrekovca sa odporúča P80), aby sa zjednotila savosť povrchu. Prebrúsenie je nutné urobiť v smere vlákien, pretože následný náter by prípadné chyby brúsenia ešte zvýraznil! Ďalším logickým krokom je zbavenie dreva prachu a nečistôt. Takto je drevo pripravené na následné ošetrenie.

 

 

Nátery na drevo v interiéri je možné roztriediť na základe rôznych kritérií. Je však dôležité si vždy stanoviť, čo chcem ošetrovať a aký výsledok chcem dosiahnuť a podľa toho potom voliť typ materiálu. V produktových radoch firmy REMMERS možno vybrať ideálny materiál pre akékoľvek očakávania, avšak vždy s výborným výsledkom. My sa zameriame na základné delenie podľa použitia.


Ak máte v úmysle natierať obklady a chcete docieliť čo najprirodzenejší povrch s vysokou odolnosťou proti vlhkosti, je v ponuke VOSKOVÁ LAZÚRA. Jedná sa o voskovú emulziu na báze vody s prírodnou živicou a ľanovým olejom, ktorú, pre získanie veľmi tenkej vrstvy, môžete nanášať i bavlnenou handričkou. Vďaka veľkému množstvu farebných odtieňov si tu vyberie naozaj každý. Odporúčame však venovať pozornosť špeciálne odtieňom antická sivá a toskánska sivá, ktoré sa výborne hodia k renovácii starého nábytku. Ďalším produktom je OLEJOVÁ LAZÚRA [eco], ktorá je okrem použitia v interiéri vhodná aj na exteriérové aplikácie. Ide opäť o vodouriediteľný materiál, tentokrát na báze ekologických surovín. Ak je niekto „stará škola“ a je naklonený lakovaným povrchom na obklady, možno tu bez problémov použiť nižšie uvedený PODLAHOVÝ LAK PREMIUM. Ak je vaším cieľom podlaha, parkety či drevené schodisko, tieto povrchy vyžadujú iné materiály, pretože sú dennodenne doslova „pošliapavané“. Aj tu nájde uplatnenie vyššie uvedená VOSKOVÁ LAZÚRA, ale tentokrát iba ako moridlo pre dosiahnutie požadovaného farebného odtieňa (po pridaní 25% vody) pod PODLAHOVÝ LAK PREMIUM, ktorý dodá vašej podlahe potrebnú ochranu proti poškriabaniu a špine. Jedná sa o polyuretánový lak na báze vody dostupný v dvoch stupňoch lesku. Hodvábne lesklý a hodvábne matný. Pre predĺženie renovačného intervalu a bežnú údržbu vašej podlahy je EMULZIA NA STAROSTLIVOSŤ O LAKOVANÉ POVRCHY. Pokiaľ chcete dosiahnuť prirodzenú krásu dreva a zároveň umožniť drevu dýchať a ošetriť ho pred špinou, doporučujeme skôr použiť TVRDÝ VOSKOVÝ OLEJ PREMIUM. Ide o moderný prvotriedny produkt na báze prírodných olejov a voskov, dostupný v mnohých farebných odtieňoch, vrátane moderných sivých. Ak vám záleží na budúcnosti a životnom prostredí, je v ponuke aj jeho ekologická varianta TVRDÝ VOSKOVÝ OLEJ [eco], ktorý je bez prímesi látok živočíšneho pôvodu. Pri oboch týchto produktoch je ale nutné, pre dosiahnutie ideálneho vzhľadu, dodržať odporúčaný spôsob aplikácie! Tieto produkty vtierajte bavlnenou handričkou alebo štetcom do dreva, prebytočný materiál potom po cca 20-30 min dôkladne odstráňte kruhovými pohybmi pomocou bavlnenej handričky či gázy. V prípade použitia týchto olejov je potrebné dbať na správnu teplotu materiálu a okolia. U voskov a olejov je úplne nevhodné používať na čistenie klasické saponáty, pretože degradujú ich povrch a predovšetkým kvôli predĺženiu renovačného intervalu odporúčame používať EMULZIU NA STAROSTLIVOSŤ O OLEJOVANÉ POVRCHY [eco].

Ošetrenie nábytku je samostatná kapitola, ale vyššie uvedené materiály je možné na niektoré aplikácie použiť. Produktom presne pre tento účel je OLEJ NA PRACOVNÉ DOSKY [eco], ktorý je vhodný na stoly a pracovné dosky, detské stoličky a hračky z masívneho tvrdého dreva. Je atestovaný na styk s potravinami a tým je bezpečný pre použitie na kuchynských doskách. Má dobrú odolnosť voči vybraným, v domácnosti bežne používaným tekutinám (voda, kola, čaj, káva, víno, čistiace prostriedky). Produkty Remmers z kategórie Ochrana dreva v interiéri na jednej strane vyzdvihujú krásu dreva a zachovávajú atraktivitu a stabilitu tohto materiálu. Na druhej strane sú bezpečné pre použitie v interiéri, odpudzujú nečistoty a vodu a sú odolné voči mechanickému namáhaniu a tiež voči bežným chemikáliám používaným v domácnosti. Predovšetkým v interiéroch hrajú ekologické produkty ústrednú úlohu. Produkty Remmers [eco] sú označované renomovanými pečaťami kvality, ktorými je preukazovaná nezávadnosť náterov pre človeka aj pre životné prostredie.