Plavecká sezóna sa rýchlo blíži a mnohí Slováci si konečne užívajú svoje bazény. Preto je na mieste malé osvieženie bezpečnosti, najmä pokiaľ ide o bazénové schodíky. Práve na nich totiž často dochádza k nehodám.

Čo sa môže stať na schodíkoch do bazéna? Zvyčajne sa na nich stane najviac úrazov v dôsledku nepozornosti alebo nedodržania bezpečnostných pokynov. Prečítajte si o najčastejších priestupkoch, ktoré vedú k úrazom. A zapamätajte si ich skôr, než pôjdete do bazéna vy alebo vaše deti.

Detské roztržky nie sú vhodné v blízkosti schodov do bazéna

Deti veľmi často v zápale hry zabúdajú dávať pozor. Strkanie do seba a hranie sa na babu v okolí bazéna nie sú ničím výnimočným. Potom sa však ľahko stane, že sa na schodíky zavesí viac detí, ako by mali, hojdajú sa na nich alebo sa na nich pošmyknú, a skončí to nekontrolovaným pádom. V lepšom prípade mäkké pristátie vo vode, v horšom priamo na tvrdý betón. Na schodoch sa rozhodne neoplatí sa postrkovať.

Pozor na uvoľnené skrutky, môžu vás vážne zraniť

Dospelí by mali z času na čas skontrolovať aj to, či sú schodíky do bazéna v dobrom stave. Môže sa uvoľniť skrutka alebo iný komponent a stať sa skrytým nebezpečím. Aby ste predišli tomu, že počas vodných radovánok potečie krv, schodíky najprv dôkladne skontrolujte.

Skok zo schodíkov priamo do vody môže byť smrteľný.

Nielen deti sú náchylné vymýšľať hlúposti, ktoré ich stoja veľa sĺz. Niekedy majú podobné nápady aj dospelí. Uhádli ste. Hovoríme o skákaní do bazéna priamo zo schodov. Majte na pamäti, že to nie je pevná časť bazéna a povrch schodov rozhodne nie je stavaný na odrážanie sa a skákanie do vody. Schodíky môžu byť v danom okamihu nestabilné a ľahko sa vám na nich môže pošmyknúť noha alebo môžete naraziť do zábradlia. Pri pokuse o salto nie sú zriedkavé úrazy hlavy alebo zlomeniny.

Nočné šantenie si vyžaduje dokonalé osvetlenie

Ak sa rozhodnete predĺžiť bazénovú párty do neskorých nočných hodín, uistite sa, že máte dobré osvetlenie. Osvetlená by mala byť nielen cesta k bazénu, ale aj samotný bazén a, samozrejme, schodíky do bazéna. Len tak sa zníži riziko úrazu.

Nikto sa nekúpe? Potom vyberte schodíky z bazéna a odložte ich.

Keď sa v bazéne nikto nekúpe, je rozumné vybrať bazénové schodíky, utrieť ich a uložiť v blízkosti bazéna. Zabránite tak tomu, aby o ne niekto zakopol, a tiež tomu, aby boli vystavené vode dlhšie, ako je potrebné. A nebude to lákať deti, aby vstupovali do bazéna bez vášho dozoru.