Záhrada môže byť pre deti skvelým miestom na hranie, cvičenie a učenie. Ak je správne pripravená, povzbudí ho, aby trávil čas vonku a nie za počítačom. Zelený kútik v záhrade bude najviac lákať detským ihriskom či záhradným domčekom.

Záhrada pre dieťa je nielen zábavná, ale aj náučná. Deti vďaka nej spoznávajú svet prírody a mechanizmy, ktoré ju riadia- poradia si s  jedným záhonom s rastlinami a popritom zdokonaľujú svoje motorické zručnosti. Neexistuje žiadna náhrada za každodenné cvičenie vonku. Pre dieťa je to veľká zábava, pre rodiča malá oddychovka. Aby bola záhrada atraktívna aj pre najmenších, musí byť pre nich určená špeciálna zóna alebo zóny, napríklad s detským ihriskom.

Detské ihrisko 1
  1. Vyberte  najlepšie miesto pre ihrisko

Odporúča sa vybrať pre dieťa bezpečný priestor na tichom a chránenom mieste v záhrade. Neodporúča sa úplný tieň (chladný a vlhký), pričom vybrané miesto by malo chrániť pred páliacim slnkom. Aj vďaka tomu sa deti budú môcť počas letných popoludní hrať vonku. Veľkou výhodou je vybudovanie záhradného ‚námestia,‘ kde bude dobre viditeľný z často využívanej miestnosti v dome (napr. kuchyňa alebo obývačka). Vyhnite sa blízkosti vstupnej brány, bránky a jazierka.

Plastové pieskovisko

2.Odstráňte nebezpečné miesta v záhrade

Ak sú v záhrade deti predškolského veku, musíte sa naučiť umeniu kompromisov. Na pozemku sa pestuje veľké množstvo jedovatých druhov (mnoho ľudí si to ani neuvedomuje), niektoré musia byť zrušené. Nemá zmysel vykopávať kalamus, ktorých prudko jedovatá časť je pod zemou. Vyvarujte sa však pestovaniu rastlín s jedovatými plodmi, napríklad tisu obyčajného (samotný aril je jedlý, ale obsahuje prudko jedovaté semená,ruže obyčajnej (jedovatá surová) a cezmíny tŕnistej. Mali by ste sa vzdať aj rastlín, ktoré pôsobia halucinogénne, napríklad: „anjelské trúby“.

V záhradách, ktoré sa nachádzajú pri cestách s intenzívnou premávkou, nezabudnite zamykať bránu a bránku (najlepšia je zabezpečená kľúčom). Aj šachty a studne vyžadujú ochranu. Stavbu jazierka je najlepšie odložiť a vrátiť sa k téme o pár rokov.

Detské ihrisko je raj pre deti
  • 3. Postavte si svoje vysnívané ihrisko

Na trhu sú dostupné rôzne modely ihrísk, ktoré sa líšia veľkosťou, materiálom a jednotlivými prvkami. V niektorých ohľadoch neexistujú lepšie a horšie (samozrejme, keď sa zameriate na dobrú kvalitu a osvedčeného výrobcu). Všetko závisí od individuálnych preferencií detí. Záhradné ihriská často pozostávajú z vežičiek, šmýkačiek a hojdačiek. Hojdačka môže byť tradičná alebo vo forme „bocianieho hniezda“. Niekedy sú ihriská vybavené aj lezeckými stenami. Ide o čoraz obľúbenejší prvok, ktorý je užitočný pri získavaní mobility. Pre deti sa oplatí kúpiť pieskovisko. Vytváranie štruktúry z vlhkého piesku je jednou z TOP najzábavnejších hier na záhrade (rovnako ako záhradný bazén). Pieskovisko môže byť pod vežičkou alebo môže byť „voľne stojace“. Pre najmenších sa často vyberajú farebné plastové pieskoviská, napríklad v tvare korytnačky. Starší ľudia uprednostňujú tradičné drevené pieskoviská. Pieskovisko je možné vybaviť lavičkami, čo zvyšuje komfort používania a spoločnej hry. Niektoré modely sú uzavreté, t.j. majú kryty, ktoré chránia piesok pred znečistením, napríklad domácimi zvieratami. Záhradné trampolíny sú veľmi obľúbené takisto ako doplnok k detskému ihrisku.

Detské domčeky sú využiteľné aj ako odkladací priestor

Záhradné domčeky pre deti môžu byť súčasťou zostavy ihriska alebo sú inštalované samostatne. To je prvok, ktorý by v detskom kútiku nemal chýbať. Konštrukcia im umožňuje hrať sa aj v menej priaznivých poveternostných podmienkach (napr. pri miernom daždi), zvyšuje možnosti na hru a zároveň sa dá využiť na odkladanie hračiek. Optimálne sú drevené domčeky pre deti. Sú odolné a vyzerajú atraktívne. Drevo je prírodný stavebný materiál, ktorý harmonicky zapadá do architektúry záhrady, na rozdiel od plastu, ktorý má zase množstvo foriem a farieb. Výber je len na vás.

Detský bazén ako doplnok v záhrade k detskému ihrisku

Dobre usporiadané ihrisko nie je len o trvalých stavbách a zariadeniach. Aby bolo plne funkčné a povzbudzovalo deti k hre, treba ho „vystužiť“ hračkami a doplnkami. Môžu to byť volanty, poštové schránky, ďalekohľady, teleskopy a periskopy. Netrpezlivo sa kupujú aj pirátske vlajky – hrať sa na vládcov morí a oceánov je predsa nadčasové.

Ďalším návrhom je kuchyňa. Samostatným prvkom detskej zóny je zostava detského nábytku, napríklad stolík so vstavanými sedákmi. Malí si môžu na chvíľu oddýchnuť a zjesť maškrtu. Konštrukciu detskej zóny treba zvážiť a jednotlivé „moduly“ vyberať rozumne. Niektoré prvky sa vekom dieťaťa budú meniť, no prehľadné ihrisko bude slúžiť dlhé roky.

Pridaj komentár