Recyklácia je skvelý nápad ako znova použiť veci, ktoré by za normálnych okolností skončili v koši. Opätovné využitie dreva, recyklovateľných materiálov či predmetov každodennej potreby v záhrade je veľmi obľúbené.Určite má každý z vás niečo čo by chcelo prejsť zmenou,či už starý nábytok zo záhradného domčeka,alebo z dreveného altánku.

Črepník alebo nádobu na kvety si vieme vyrobiť z toho, čo momentálne máme k dispozícii. 
Perfektná je zásuvka, ale aj starý kufor, košík či plechová vaňa.

Ak radi robíte svojpomocne a vo vašej drevenej garáži, pivnici alebo domácnosti máte veci ako starý nábytok, stoličky, odporúčame vám, ako ich využiť vo vašej záhrade. 

V tomto článku sa dozviete:

 • Aké predmety by sa mali v záhrade znova použiť?
 • ako pripraviť nábytok na vonkajšie použitie?
 • ako maľovať drevený nábytok?
 • čo robiť so starým nábytkom?

Dúfame, že vás môžeme inšpirovať.

Sedák je vyrobený z recyklovanej komody.

Recyklácia má za cieľ znížiť množstvo človekom vyrobeného odpadu. Pri používaní záhradného nábytku však nie každý predmet dokáže zvládnuť vonkajšie podmienky:

 • Najlepší bude nábytok vyrobený z kovu a dreva , pretože po impregnácii je odolný voči korózii
 • nábytok vyrobený z dosky nebude dobre fungovať , pretože pri kontakte s vlhkosťou napučí,stratí svoj tvar a nebude vyzerať dobre
 • Je ťažké, ale nie nemožné, používať plastový nábytok , pretože svojpomocné maľovanie a spracovanie nie sú jednoduché, vyžaduje si to profesionálne vybavenie a často aj napriek veľkému množstvu práce niečo zlyhá
 • nábytok s vankúšmi, čalúnením, ktorý nie je prispôsobený vonkajším podmienkam, sa bude používať podobne ťažko ,lebo pri príliš dlhom vystavení dažďu môže vyzerať zle, určite nebude funkčný
 • Napriek určitej skupine priaznivcov dôrazne neodporúčame používať staré záchody alebo záchody ako nádoby na rastliny alebo dekoratívne prvky v záhrade, týmto by sme sa chceli poďakovať, takéto vybavenie nie je hygienické ani pekné.

Ak však máte staré stoličky, komody, príborníky, knižnice alebo aj samostatné zásuvky, stôl bez dosky, rám obrazu či zrkadlo – v záhrade je miesto na všetko, stačí sa zamyslieť.

AKO PRIPRAVIŤ NÁBYTOK NA VONKAJŠIE POUŽITIE?

Aby sme mohli nábytok používať vonku – v drevenom altánku,na terase, v chatke na grilovaní,alebo v záhrade, musíme skontrolovať stav nábytku.

Predmet, ktorý chceme použiť, musí byť bezpečný – vyčnievajúce drôty, rozbité sklo, ostré skrutky, klince sú neprijateľné. Takéto položky musíme vylúčiť… pokiaľ sa nedajú bezpečne opraviť.

Stojí za zváženie, čo z toho chceme vyrobiť a čo budeme na výrobu takejto dekorácie potrebovať. Urobme si zoznam vecí, ktoré potrebujete. Pri hľadaní inšpirácie ju skúsme skombinovať s vecami, ktoré už máme a ktoré, podobne ako nábytok, hľadajú opätovné využitie.

Drevený nábytok na záhradu je potrebné dôkladne natrieť, aby mu neublížilo slnko, dážď ani sneh.

AKO MAĽOVAŤ DREVENÝ NÁBYTOK?

Lakovanie starého dreveného nábytku nie je náročné a ochranné nátery na drevo vám dokážu z nábytku vykúzliť skutočné divy.

V súčasnosti majú farby na natieranie dreva v záhrade veľa zaujímavých farieb – nie je to len palisander či dub, ale aj pastelová ružová, sivá, a akákoľvek iná farba, o ktorej snívate.

Do pozornosti odporúčame aj farby na drevo s krémovou povrchovou úpravou, ideálne na detaily.

Povinným krokom je odstránenie starého, odlupujúceho sa laku, farby, aby ste mohli naniesť novú vrstvu.

Ak chcete, aby bol váš nábytok odolný voči korózii, mali by ste nábytok naimpregnovať impregnáciou na drevo skôr, než sa pustíte do dekoratívneho maľovania. Až na takú vrstvu sa nanáša farba.

POZOR! Pamätajte, že ak chcete vyrábať nádoby na zeleninu, bylinky, drevo nenatierajte, ale nechajte nedokončené. Využitie nábytku ako črepníkov pre jedlé rastliny je trochu riskantné, pretože neviete, akými látkami bolo predtým impregnované drevo.

Nie všetok starší nábytok je možné znovu použiť. 
Drevený a kovový nábytok sú perfektné.

ČO ROBIŤ SO STARÝM NÁBYTKOM?

 Zaujíma vás, čo môžete urobiť so starým nábytkom? Tu sú naše návrhy:

 -úložný priestor na nevyhnutné predmety v záhrade a na terase

drevený záhon

drevený altánok/výzdoba

záhradný domček/výzdoba

kvetináče

Záhon zo starej stoličky je zábavná dekorácia, ktorá bude určite vyzerať originálne.

 

 ZÁHON ZO STAREJ STOLIČKY JE ZÁBAVNÁ DEKORÁCIA, KTORÁ BUDE URČITE VYZERAŤ ORIGINÁLNE.

Čo budete potrebovať?

 • stará drevená stolička
 • malá kovová sieťka
 • malé klince a kladivo
 • brúsny papier, jemný
 • farba na drevo
 • kefa
 • rukavice
 • voda a špongia
 • vysávač
 • agrotextília, substrát pre rastliny

Ako to spraviť?

 1. odstráňte staré sedadlo – látku a špongiu, ponechajte iba kovovú sieť, ak existuje,
 2. umyť stoličku,
 3. obrúsiť, odstrániť odlupujúcu sa farbu,
 4. vyčistiť, oprášiť, umyť
 5. natrieť rám stoličky farebnou farbou na drevo,
 6. pripevnite kovovú sieťku na sedadlo, pripevnite ju zošívačkou na čalúnenie, pripináčikmi, malými klinčekmi, ohnutím ich špičky,
 7. položte na pletivo agrotextíliu,
 8. pridajte substrát a zasaďte rastliny – najlepšie sukulenty alebo druhy s previsnutým habitom.

Oplatí sa experimentovať s recykláciou v záhrade, opätovné použitie predmetov prináša veľkú spokojnosť a je šetrné k životnému prostrediu.

Pridaj komentár